O nové centrum pro postižené je zájem

Nové Strašecí (Rakovnicko) – Nový domov seniorů pro lidi s Alzheimerovou chorobou stojí v Novém Strašecí na Rakovnicku. Stál 20 milionů a nechal jej vybudovat Středočeský kraj. Jde o jediné zařízení v regionu, které zvládne i pohyblivé pacienty, což obnáší čtyřiadvacetihodinový dohled pečovatelek.

Chodit do práce a starat se o šestaosmdesátiletého tatínka zvládl Josef Linder tři čtvrtě roku. Pak už mu došly síly, a proto požádal o místo v novém Alzheimercentru. Otce chodí denně navštěvovat, stejně jako paní Mračková svého manžela. „Má to blízko, tak chodí na návštěvu každý den,“ uvedl klient centra Josef Mraček a jeho manželka, paní Jaroslava Mračková doplnila: „Jsem ráda, že je tady a že má péči, kterou bych dnes ve svých letech už mu nemohla dát.“

Čtyřiadvaceti klientům se věnuje 14 pečovatelek. Nepřetržitě. Pomáhají jim s oblékáním, jídlem i hygienou. Nechybí kulturní program a také terapie zaměřené na cvičení paměti. „Na základě vzpomínkových předmětů, které měli doma, se tak vracíme do doby, kterou milovali,“ vysvětlila ředitelka Alzheimercentra Pohoda Nové Strašecí Miluše Jůnová.

O nové centrum je zájem, kapacita je plná a ředitelka musí desítky dalších zájemců odmítat. Zatímco jiná podobná zařízení přijmou pouze klienty, kteří se již nemohou pohybovat, Alzheimercentrum v Novém Strašecí nemá problém postarat se o mobilní klienty. „U nich je riziko, že když je ten člověk doma, odejde z domácnosti ven a nevrátí se zpátky,“ pokračuje Miluše Jůnová a hejtman Středočeského kraje David Rath dodal: „Pacientů s touto chorobou bohužel hrozně přibývá, my evidujeme asi 500 žadatelů.“

Vedení Alzheimercentra má nyní v plánu vybudovat v přilehlé zahradě tzv. nekončící chodníky, tak jak je to běžné v podobných zařízeních v zahraničí. Všechny cesty by na sebe navazovaly a klienta by vždy bezpečně dovedly zpět do domova.