Polipenskou železnici kraj asi přetrasuje, aby nikomu nevadila

Černá v Pošumaví – Plánovaná polipenská železniční trať do Černé v Pošumaví – jedna z prvních docela nových drah, která v Česku v tomto století může vzniknout – možná povede jinudy, než kraj dosud zamýšlel. Projekt v Černé v Pošumaví narazil na velký odpor, nikoli však kvůli samotné myšlence nové trati, ale kvůli jejímu trasování. Lidé by podle původního návrhu přišli o pozemky a budovy na nich. Na posledním jednání však Jihočeský kraj slíbil, že dráhu přetrasuje tak, aby se sporným pozemkům vyhnula.

Jedna z prvních železničních tratí 21. století – ještě dříve než ona může vzniknout například dráha k mošnovskému letišti – by měla propojit dvě stávající dráhy, historickou elektrickou trať Rybník – Lipno nad Vltavou a trať z Českých Budějovic přes Český Krumlov a Horní Planou do Černého Kříže.

Plánovaná trasa po břehu přehradní nádrže se však nelíbí některým místním obyvatelům. Už teď jim dvousetmetrový pás komplikuje život. Protože je v krajském územním plánu, nelze ve vymezeném koridoru vydávat žádná stavební povolení. Především se však lidé bojí, že se kvůli železnici budou muset vzdát svých pozemků. „Devadesát procent lidí a devadesát pět procent podnikatelů a bezmála sto procent chatařů tu dráhu vůbec nechtějí,“ řekl proto Vladimír Cnota z Černé v Pošumaví. Současně však zní i opačný hlas. „Obce okolo Lipna dlouhodobě vznik Šumavské dráhy podporují,“ zdůraznil starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Nespokojení lidé se nyní setkali se zástupci kraje a vymohli si své. Představitelé regionu slíbili, že plánovanou trasu změní. „Vůbec nebráníme obci Černá v Pošumaví, ať si vede přes dráhu tak, jak ona považuje za správné,“ uvedl hejtman Jiří Zimola. Podle starostky Ireny Pekárkové by tak měla dráha vést podél hlavní silnice z Frymburku.

Dohoda o změně trasy však neuspokojila všechny. Není totiž známo, kdy ke změně dojde. Přetrasování plánované železnice přitom odblokuje pozemky, se kterými dnes majitelé nemohou nakládat – a naopak zablokuje jiné. „Čas je pro investory a rozvoj města to nejdůležitější,“ zdůraznil přitom majitel kempu v Černé Petr Beneš.