Na Jiřího otevřeli v Jirkově relikviář nejen slavných Jirků

Jirkov - V Jirkově u Chomutova dnes, v den svátku svatého Jiřího, otevřeli výstavu, věnovanou nejznámějším Jirkům této země. O zaslání věci, která je jim blízká, jich pořadatelé požádali rovnou stovku. Nositelé dnes nejrozšířenějšího mužského jména v Čechách drahoty nedělali, do výstavy se tak dostaly třeba brýle, kterými se ještě nedávno díval na svět Jiří Bartoška, slamák Jiřího Suchého a buřinka Jiřího Šlitra nebo hudební nástroj Jiřího Stivína.

„Mrzí nás, že přepravní firma nestihla dodat včas lyže, pohár a startovní číslo Jiřího Rašky, které nám darovala jeho paní,“ řekl ředitel Kulturních vzdělávacích a informačních zařízení města Jirkova Bedřich Fryč. Jeho zaměstnanci oslovili desítky slavných Jiří, kladně reagovala asi polovina z nich.

Fryč vzpomněl například přívětivou reakci paralympionika Jiřího Ježka nebo skladatele a herce Jiřího Suchého. „Jen nám kladl na srdce, že nesmíme návštěvníky mást. Že si není jistý, jestli ten konkrétní klobouk někdy nosil,“ řekl Fryč. Proto také v nejspodnějším patře věže u buřinky a slamáku visí popiska „klobouky z garderóby divadla Semafor zapůjčil Jiří Suchý“. Vitrínu s oběma klobouky doplňují Suchého grafiky.

Hudební nástroj Jiřího  Stivína
Hudební nástroj Jiřího Stivína

Další patro věnovali slavným sportovcům se jménem Jiří. Kromě dnes absentujících Raškových lyží tam vystavují dres bývalého reprezentačního útočníka a současného trenéra chomutovských Pirátů Doležala a stopera fotbalové Sparty Jarošíka. Ty doplňují například ručník a lahev mistra světa v kulturistice Borkovce a rukavice mistra světa v thajském boxu Žáka.

O patro výš visí na zdi kytara skladatele Bulise, který napsal hudbu například k filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag, boty cestovatele Kolbaby, portrét astronoma Grygara namalovaný Karlem Saudkem, budík básníka Žáčka nebo stojan na štětce z tapíří nohy malíře Wintera Neprakty. Jeho žena navíc na výstavu zapůjčila loutku z filmu Sen noci svatojánské od
Jiřího Trnky.

Jiří Suchý pro ČT:

„Každej Jirka je slušnej člověk.“


V předposledním patře připomíná výstava hudebníky a herce se jménem Jiří. Například ve skupině Spirituál Kvintet jsou hned tři. Mimo nich své artefakty zapůjčili také zpěváci Zonyga nebo Korn, flétnista Stivín a violoncellista Bárta. Z herců jsou na výstavě zastoupeni Macháček, Bartoška nebo Mádl. Hudební kritik Jiří Černý na výstavu půjčil pohled, který mu poslal Karel Kryl.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

V předposledním podlaží se zvony připravili autoři výstavy improvizovanou vězeňskou celu, při pohledu skrz mříže v ní návštěvníci uvidí pohledy a dopis, který napsal Jiří Kajínek. Expozice v posledním patře věže, odkud je nádherný výhled na město, bude vznikat postupně. Kdo bude chtít, může se nechat v jirkovském infocentru naproti vchodu do věže vyfotit a vytištěnou fotku potom pověsí na takzvanou „zeď Jirků“.