Vodovody ve Dvoře Králové bude opět provozovat město

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Dlouholeté spory Dvora Králové nad Labem se soukromým provozovatelem městských vodovodů končí. Dvorští zastupitelé ve čtvrtek schválili dohodu o narovnání, podle které soukromá firma Vodovody a kanalizace Dvůr Králové (VAK) provozování městských sítí předčasně ukončí. Město si pak bude moci své sítě opět provozovat samo, v rámci vyrovnání privátnímu provozovateli zaplatí 79,5 milionu korun, řekl dnes místostarosta Jan Bém (ODS).

VAK podnikatele Zdeňka Kouby uzavřel s městem v roce 1994 smlouvu na provozování vodárenských sítí až do roku 2019. Radnice později smlouvu označila za nevýhodnou, firma se podle ní o sítě dostatečně nestarala a dlužila za pronájem a čištění. Provozovatel výhrady odmítal. Město se také předloni pokusilo smlouvu jednostranně vypovědět a na svůj účet začalo od klientů VAK vybírat platby za vodné a stočné. Spory začaly řešit soudy.

V minulých týdnech se obě strany dohodly na vyrovnání. Podle něj Kouba za předčasné ukončení smlouvy dostane od města 35 milionů korun. Dalších 25 milionů korun dostane za prodej budovy vodáren a provozního majetku. Součástí vyrovnání bude i platba za provozování sítí - téměř 20 milionů korun, tedy zhruba stejná suma, kterou město v letech 2010 až 2012 vybralo od klientů VAK.

Provozování sítí by měla převzít městská společnost v září

Celá transakce, jejíž součástí je i dohoda o ukončení soudních sporů, by mohla být podle Béma završena v září, kdy by provozování sítí měla převzít městská společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem. Radnice ji pro tento případ založila už loni v květnu. Transakci chce město v částce 35 milionů korun zaplatit úvěrem. Zbytek financování bude ležet na městské provozní společnosti.

Město s privátním provozovatelem vodovodů vedlo v minulosti spory i o stanovení ceny vodného a stočného. Současná cena činí 72,10 Kč za metr krychlový dodané a odvedené vody a podle Béma se neměnila od roku 2009. „Cenu chceme i v letošním roce udržet,“ uvedl Bém. Nevyloučil však to, že podle potřeb investic do sítí by se cena mohla v budoucnu zvýšit. Aktuálně je cena dvorského vodného v hradeckém kraji nižší než například v Hradci Králové, Jičíně či Rychnově nad Kněžnou.

Městu zůstává problém s čističkou odpadních vod

Zatímco problém vodovodů se radnici zřejmě podařilo vyřešit, jasno zatím není v otázce čištění městských odpadních vod. Čistička patří soukromé společnosti Evorado Import, která zařízení městu odmítá prodat. S bývalým provozovatelem, firmou WWTP DKNL, město vedlo spory o cenu čištění. Spory vyvrcholily na začátku února, kdy WWTP DKNL na více než dva dny zastavila čištění a městské splašky tekly přímo do Labe. Provozování čističky by měl nyní převzít jiný subjekt.