Veřejnost mohla nahlédnout do bytu Jana Masaryka či Parlamentu

Praha – Česko si dnes připomíná 67. výročí konce druhé světové války. Lidem se proto již tradičně otevírají dveře, které jsou po zbytek roku veřejnosti uzavřeny. Praha lákala své obyvatele i turisty k návštěvě reprezentativních prostor obou komor parlamentu, do sídla českých premiérů Kramářovy vily či do Černínského paláce, kde sídlí ministerstvo zahraničí. Vstup do všech těchto budov byl zdarma. Příležitosti prohlédnout si prostory, které jsou po většinu roku veřejnosti nepřístupné, využily tisíce návštěvníků. Největší zájem byl o Černínský palác a jeho zahrady.

Poslaneckou sněmovnu dnes navštívila téměř tisícovka lidí. „Největší zájem měli o prohlídku hlavního jednacího sálu, řada návštěvníků se tam fotografovala,“ sdělil Jiří Hybš z tiskového odboru sněmovny. Zájemci mohli vidět prostory jednotlivých poslaneckých klubů či obdivovat vzácné dřevěné stropy v zasedací místnosti jednoho z výborů, jejich pozornost přitahovaly také kopie klíčových zákonů vystavené v přízemí budovy.
   
Prostory, v nichž působí horní komora Parlamentu, přivítaly 2 500 lidí. „Veřejnost si mohla prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác, výstavní síň a Trčkovskou galerii, další stovky návštěvníků si prošly zahrady,“ uvedla tisková tajemnice Senátu Pavlína Heřmánková. Loni byla návštěvnost asi o 1 500 lidí vyšší, podle Heřmánkové však část zájemců odvedly další instituce, které dnes byly také zpřístupněny. „Lidé si navíc už zvykli, že Senát mohou navštěvovat i o víkendech,“ podotkla Heřmánková.

Video Reportáž Barbory Peterové
video

Reportáž Barbory Peterové

Reportáž Barbory Peterové

ud: 8.5.2012

Reportáž Luďka Jíry

Největší počet návštěvníků přivítal Černínský palác, který si prohlédlo kolem 4 500 lidí. „I když má veřejnost přístup do všech reprezentačních prostor paláce, největší zájem je vždy o byt Jana Masaryka,“ řekla Kristýna Kvapilová z ministerstva zahraničí, které v paláci sídlí. Dodala, že v paláci sice už den otevřených dveří skončil, v zahradě je však stále plno, protože se tam vpodvečer koná koncert zpěváka Ondřeje Havelky a jeho skupiny Melody Makers.

Osudné okno Jana Masaryka
Osudné okno Jana Masaryka

Kramářovou vilou dnes prošlo 1 230 lidí. Podle mluvčího vlády Michala Schustera průvodci návštěvníky seznámili s životem prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře, který vilu postavil, a jeho manželky. „Prohlídka trvala asi 20 minut a lidé mimo jiné navštívili zlatý salon, pracovnu premiéra či kulečníkový sál,“ uvedl Schuster. Dodal, že nejvíce
návštěvníků vila přivábila v říjnu roku 2010, kdy jí prošlo 2 100 zájemců.

Sídla Parlamentu mají den otevřených dveří pravidelně dvakrát ročně. Další bude 28. října. Loni si o říjnovém svátku prohlédlo horní komoru 2 500 lidí, do dolní komory jich přišlo 1 600. Před rokem do sněmovny zašlo 8. května jen asi 380 lidí, v Senátu jich bylo 1 820.


  • Kramářova vila
    Kramářova vila zdroj: ČT24
  • Interiér Černínského paláce
    Interiér Černínského paláce zdroj: ČT24

Jako bonus pro návštěvníky dnes ministerstvo ve své zahradě pořádá dvě kulturní akce. Nejprve se výstava ohlédne za vojáky nejrůznějších národností, kteří se podíleli na osvobození Československa, poté jsou v podvečer všichni zváni na koncert swingové hudby Melody Makers Ondřeje Havelky.