Hradec Králové se vzdává stomilionové evropské dotace na opravu náměstí

Hradec Králové - Více než sta milionů z evropských fondů na opravu Velkého náměstí se vzdává radnice Hradce Králové. Nechce riskovat, že by termín dokončení nestihla a dotaci tak musela vracet. Stavební řízení totiž zablokovaly dvě desítky majitelů nemovitostí, jejichž souhlas město dosud nezískalo.

Staletí se na hradeckém Velkém náměstí podepsala. „Potřebuje tu opravit téměř všechno, vodovodní přípojky, kanalizační přípojky, inženýrské sítě,“ vyjmenoval architekt Jiří Krejčík, autor projektu rekonstrukce. Radnice projekt připravila, požádala o vydání územního rozhodnutí, předstupeň stavebního povolení. Pak si ale spočítala, že by termín dokončení, červen 2015, nemusela stihnout a riskovala by vrácení dotace.

Celou věc brzdí čtyřiadvacet vlastníků domů, jejichž souhlas s pracemi zatím radnice nemá. „Někteří majitelé vůbec nejsou v republice, jsou to restituenti, jsou v Kanadě nebo v USA, nejsou k sehnání. A některým, jak jsem vycítil, se celá rekonstrukce nelíbí,“ říká primátor města Zdeněk Fink. Ty chce náměstek primátora Jindřich Vedlich přesvědčit osobně. Právě na to si radnice bere oddechový čas a opravu odsunula do dalšího plánovacího období 2014 až 2020.

Oprava potrvá dva roky, rozpočet je 180 milionů korun. Zlepší se průjezdnost náměstí, proto prudce klesne počet parkovacích míst ze 300 na 70. Náhradu, 600 nových, hledá projekt v okolí. „V průběhu těch desetiletí si občané zvykli na náměstí parkovat a bude velký problém to změnit,“ myslí si architekt Krejčík. O evropskou dotaci na opravu Velkého náměstí chce radnice znovu požádat po roce 2014.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera