Hasiči si posvítili na bezpečnost tržnic

Cheb - Kvůli nedávnému požáru tržiště v Kraslicích hasiči zpřísňují kontroly trhovců. Výsledky jsou alarmující. V každé z kontrolovaných tržnic našli velmi vážné porušování požárních předpisů. Dnes v jedné z největších tržnic na Chebsku pomáhali i policisté. Na pokutách inspektoři vybrali téměř čtvrt milionu korun.

Důvodem požáru tržnice v Kraslicích byla nedbalost trhovců, kteří ignorovali požární předpisy. Sami hasiči je na nebezpečí krátce předtím upozorňovali. Stejně vážné chyby našli inspektoři i na vyhlášené tržnici v Chebu. „Osvětlení je vedený zvonkovým drátem. Tady vůbec nemá jít elektřina 220 voltů,“ říká požární inspektor Jiří Valtera.

Problém ale není jen v elektroinstalaci. V rozporu s předpisy trhovci spojují stánky plachtami. Po nich by se podle hasičů plameny rychle rozšířily po celé tržnici. Návštěvníkům by hořící igelit navíc zkomplikoval útěk. „Situace s únikem je tady o to komplikovanější, že objekty tady tvoří jeden komplex a je jenom šest východů z celé tržnice,“ popisuje ředitel odboru prevence karlovarských hasičů Martin Mulač.

Za porušování předpisů hrozí trhovcům ve správním řízení až půlmilionové pokuty. Za drobné prohřešky tisícikorunové sankce. Policisté i hasiči uložené pokuty od trhovců na místě vybírali. Podle správců tržiště si nebezpečné úpravy u stánků udělali dodatečně sami prodejci. Podobným požárům, jako byl ten v Kraslicích, chtějí hasiči zabránit. Počty kontrol a jejich důkladnost budou proto zvyšovat.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka