Chráněný brouk se může postavit do cesty těžařům v Karviné

Karviná – Plány na rozšíření těžby společnosti OKD může v Karviné ohrozit chráněný brouk pachník hnědý. Ten je podle ekologů kriticky ohrožený a v Evropě už se vyskytuje jen výjimečně. Na Karvinsku ovšem žije na území, které chce OKD poddolovat. Společnost chce začít těžit uhlí pod karvinským Starým městem, proti čemuž část obyvatel protestuje. Za několik měsíců má být vypracovaná studie vlivu na životní prostředí – pak bude jasné, na kterou stranu se přikloní stát.

Pachník hnědý měří asi tři centimetry, přesto může ohrozit těžbu 20 milionů tun uhlí. Jedním z posledních míst v Evropě, kde se mu daří, jsou totiž karvinské rybníky. „Je celkem významný brouk v rámci celé EU, protože je to případ hmyzu, kterému z naší krajiny zmizely vodní biotopy,“ vysvětluje Petr Kočárek z katedry biologie a ekologie na Ostravské univerzitě. 

Rybníky ovšem leží právě v lokalitě, kde se chystá společnost OKD těžit. „Jak město, tak státní správa si vymínily velké zkoumání případné těžby na životním prostředí ve Starém Městě. Máme tam staroměstské rybníky, které jsou chráněné, takže ochrana přírody je rozhodně priorita,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová. 

Aby magistrát s těžbou v Dole ČSA definitivně souhlasil, musí OKD splnit několik podmínek. Mezi ně mimo jiné patří dopracování dokumentace k vlivu případné těžby, která by měla probíhat v letech 2015 až 2035, na životní prostředí (takzvanou malou studii EIA). OKD o výskytu vzácného brouka v lokalitě ví, pro společnost je ale prioritou rozšíření těžby. Mluvčí OKD Vladislav Sobol upozorňuje, že je tento krok důležitý pro další rozvoj podnikání – ve společnosti přitom pracuje zhruba 3 500 lidí přímo z Karviné.

Plány na rozšíření těžby se obyvatelům Karviné a nejbližšího okolí vůbec nelíbí. Současně však připouštějí, že nejspíš nepůjdou do střetu s OKD a své domy prodají. Na největší odpor mohou těžaři narazit v Doubravě u Karviné. Tam chce OKD zbourat čerstvě postavené domy, které si postavili lidé vyštvaní těžbou z jiných míst. Důlní společnost jim tehdy zaručila, že už se nadále stěhovat nebudou.

Proti těžbě pod Starým Městem protestuje zejména sdružení místních občanů. Ačkoli OKD slibuje, že nezahájí těžbu, dokud s ní nebudou souhlasit všichni obyvatelé zasažené oblasti, hrozí podle občanského sdružení, že se postupně lidé svých domů vzdají, když zjistí, že se postupně vystěhovávají jejich sousedé. Celkem má o domovy přijít asi sedm stovek lidí.