Případ ženy zabité v Olomouci zříceným štítem se vrací policii

Olomouc - Případ 78leté ženy, kterou loni v říjnu zabil na chodníku v centru Olomouce zřícený štít domu, se vrací zpátky policii. Rozhodl o tom státní zástupce. Policisté původně případ odložili s tím, že se nepodařilo prokázat spáchání trestného činu. Podle žalobce je však takové rozhodnutí předčasné. Reagoval tak i na stížnost pozůstalých.

Pozůstalí proti původnímu rozhodnutí policie podali stížnost. „Odůvodnění policie nebylo přesvědčivé,“ uvedl státní zástupce Jaroslav Rašendorfer. Policisté budou muset například doslechnout svědky a vyhodnotit svědecké výpovědi, otázkou zůstává, zda nebude potřeba vyhotovit ještě revizní posudek. Policisté po vrácení případu mohou po došetření podle žalobce rozhodnout stejně, ale mohou například i zahájit trestní stíhání. 

Neštěstí se stalo nedaleko obchodního domu Prior v ulici 8. května, která je jednou z nejrušnějších tříd města. Ženu zasypaly sutiny zříceného štítu jednoho z domů z 19. století. Atika, architektonický prvek sloužící k pohledovému zakrytí střechy, při pádu strhla závěs trakčního vedení pro tramvaje, který byl na domě připevněn. Žena na místě zemřela. Podle zástupce vlastníka budovy se tam v té době žádné stavební práce nedělaly.

Odborníci poukazovali hned zpočátku na to, že za neštěstím mohou stát i vibrace způsobené dopravou. Podle statika Jaromíra Vrby, který k neštěstí vypracovával znalecké posudky, hrála svou roli i technická závada. „Šlo o kombinaci několika příčin. Byla tam nedostatečná stabilita atikového zdiva, která tam byla už delší dobu, a umocněno to bylo jemným chvěním tramvají. Pochybení technické jsem tam zjistil, ale zřejmě se těžko dá prokázat, kdo to kdy udělal,“ řekl Vrba. Podle něj kotvení někdo uvolnil před 25 až 30 lety.

Město po tragédii nařídilo kontrolu dalších domů v centru města. Kontroloři olomouckého stavebního úřadu při nich našli závady u téměř 50 budov v městské památkové rezervaci. Na budovách objevili nejen špatné fasády, ale i trhliny, uvolněné střešní tašky či chybějící zdivo. Někteří majitelé nemovitostí závady vzápětí odstranili. Kromě kontrol nemovitostí si radnice objednala kvůli neštěstí také seismické měření v ulici 8. května, které mělo prokázat, zda statiku budov neohrožují otřesy z projíždějících tramvají. Odborníci potvrdili, že chvění je v zákonem stanovené normě.

Radnice již delší dobu plánuje v ulici 8. května opravu tramvajové trati. Do investice se zatím nepustila, protože dala přednost nákladné rekonstrukci Dolního náměstí.