Audit Dostihového spolku nebude. Byl by moc drahý

Pardubice - Pardubičtí radní rozhodli o tom, že zpětně nebudou prověřovat pochybné zakázky na dostihovém závodišti. Radnice tam proinvestovala desítky milionů korun. Podle kritiků byly některé zakázky předražené. Už rok je zkoumá také policie.

Na začátku roku schválili radní Pardubic kontrolu podezřelých zakázek na dostihovém závodišti. Teď svoje rozhodnutí překvapivě zrušili. Audit by prý byl drahý a bez jasného výsledku. „Mohli bychom naše domněnky jen potvrdit, a to je asi všechno,“ myslí si primátorka Štěpánka Fraňková.

Během posledních dvanácti let utratilo město na dostihovém závodišti přes 70 milionů korun. Některé projekty byly podle kritiků neprůhledné, drahé a zbytečné. Jeden příklad za všechny – obyčejné panelové parkoviště stálo přes čtyři miliony korun. Nakonec se ale nesmí používat. Nemá totiž stavební povolení. „S touto zakázkou nebylo něco v pořádku, proto jsem to chtěl nechat prověřit,“ řekl České televizi radní Jan Němec (TOP 09).

V účetnictví Dostihového spolku se ale objevily i další pochybnosti: pódium za jeden a půl milionu, úpravy kolbiště stály přes dva miliony, nebo nátěr plotu za milion dvě stě tisíc korun. Přes všechna podezření zůstane celá záležitost u ledu.

Daňoví poplatníci čekají už téměř rok na výsledky práce hospodářské kriminálky. Ovšem z Dostihového spolku se záhadně ztratily některé důležité dokumenty. Policisté tak skládají účetnictví střípek po střípku. „Vzhledem k velkému rozsahu a obsahové náročnosti dokumentů je věc stále ve stádiu prověřování,“ uvedl mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

Nové vedení Dostihového spolku tvrdí, že teď už jsou všechny zakázky i samotné účetnictví zcela transparentní.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla