Bílovecký dálniční přivaděč stojí, ale otevře se až za měsíc

Bílovec – S tříletým odstupem od dokončení severomoravské části dálnice D1 dokončilo Ředitelství silnic a dálnic stavbu přivaděče, který k autostrádě vede od Bílovce. Řidiči se na něj ale zatím nepodívají, nová dvoukilometrová silnice zůstane uzavřena až do června. Pod přivaděčem se totiž hýbe svah a silničáři čekají na výsledky měření.

Dostavěná silnice zůstává uzavřena kvůli bezpečnosti. Vede po úbočí vrchu Kanihůra, kde nedávno došlo k několika sesuvům půdy. Právě kvůli nim se stavba zdržela a řidiči stále marně čekají na otevření přivaděče.

Stavební firma Skanska tvrdí, že už je půda stabilní. „Konkrétní opatření, které bylo provedeno, je pilotová stěna, která je kotvená do svahu zemními kotvami,“ upozornila mluvčí Skanska Lucie Nováková.

Ředitelství silnic a dálnic, které za zpevnění svahu zaplatilo dodatečných 90 milionů korun, ale chce exaktní důkaz stability. „Do konce května 2012 má proběhnout prohlídka svahu a pokud nebude zaznamenán už žádný pohyb, tak se bude úsek zprovozňovat v průběhu června 2012,“ řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Bílovecký přivaděč k dálnici D1 začíná u mimoúrovňové křižovatky Studénka. Samotnou křižovatku otevřelo ŘSD až loni v létě, téměř dva roky po dokončení dálnice, protože na její včasné postavení nebyly peníze. Teď už je otevřena a lze od ní odjet směrem na Studénku. Směrem na Bílovec bude možné ještě měsíc pouze toužebně hledět, přestože na nové silnici už je i vodorovné dopravní značení.