Braunův barokní Betlém se zbavuje mechů a lišejníků

Kuks (Trutnovsko) - Vzácné barokní sochy od Matyáše Brauna v lesích nedaleko Kuksu se zřejmě konečně dočkají záchrany; tým restaurátorů začal s čištěním takzvaného Betléma. Sochy z počátku 18. století jsou evropským unikátem, zároveň ale patří mezi památky velmi ohrožené. Roku 2000 se Betlém dostal mezi 100 nejohroženějších památek světa.

Pod vrstvou mechů a lišejníků nebyl barokní reliéf téměř k rozeznání. Jedná se přitom o dílo, které nemá v Evropě obdoby. „Nesmírně vysoká umělecká kvalita, neobyčejně originální koncept a vytvoření monumentálních sochařských děl do rostlé skály… To se prakticky nikde nevidí,“ upozorňuje na výjimečně kvality sousoší historik umění Jiří Kaše.

Sochy v minulosti nejvíce poničili lidé, v pomalé destrukci navíc pokračuje příroda. „Největším problémem je vysoká vlhkost. Důsledkem jsou pak porosty mechu, lišejníku a řas. Některé organismy mohou ten kámen porušovat,“ říká chemik Petr Kotlík.

Historici, restaurátoři, geologové i biologové nyní společně hledají způsob, jak kámen očistit a chátrání zastavit nebo alespoň výrazně zpomalit. O tom, jak dílo chránit (a jestli vůbec), se odborníci přou už skoro sedmdesát let. Někteří památkáři si totiž stále myslí, že by bylo nejlepší ponechat sochy přírodě napospas.