Policista, kterému ukradla žena auto, nespáchal trestný čin

Přerov - Policista Jan Kuchař z Hranic na Přerovsku podle okresního soudu sice pochybil, ale nespáchal trestný čin. U soudu se zodpovídal z odcizení policejního auta během jeho noční služby na oddělení. Muž byl původně obžalován z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. Klíče od vozu mu vzala v dozorčí místnosti opilá mladá žena a s autem vyrazila k baru do Bystřice pod Hostýnem. Nevlastnila přitom ani řidičský průkaz. Případ však definitivně uzavřen není, státní zástupce si ponechal lhůtu na případné odvolání. Policistu navíc za incident mohou potrestat i jeho nadřízení.

„Mám za to, že přestoupení povinností, kterých se obžalovaný dopustil, nebylo tak závažné, aby bylo nutné jej kriminalizovat a projednávat jej v trestním řízení tak, jak to požadovala obžaloba,“ uvedl soudce Tomáš Novotný. Případ by proto měl být podle něj posouzen v kárném řízení. „Jako dozorčí měl zajistit, aby se taková věc nestala. Jde o prosté nedbalostní porušení povinnosti policisty, který byl v dozorčí pozici. Pochybení je charakteru služebního, řešení v trestní rovině by bylo nepřiměřeně přísné,“ dodal soudce.

Případ se stal na konci loňského srpna, zabývala se jím i policejní inspekce. Podle žalobce žena, která byla na policejní služebnu v Hranicích v noci předvolána kvůli řešení přestupku v občanském soužití, využila chvilkové nepozornosti policisty, který vyběhl za jiným mužem. Mříž si žena údajně podržela nohou a dostala se tak do dozorčí místnosti. Policistu žalobce vinil z toho, že za sebou neuzamknul kovové mříže a nepřesvědčil se, zda za ním zaklaply.

Žena byla odsouzena k podmíněnému pětiměsíčnímu trestu

Žena byla po zadržení obviněna z neoprávněného užívání cizí věci a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Za svůj čin byla již odsouzena trestním příkazem k podmíněnému pětiměsíčnímu trestu. Případ během soudního jednání odhalil zcela nedostatečné tehdejší zabezpečení hranické služebny. Najevo přitom vyšlo, že mladík, za kterým policista vyběhl, se ze služebny zcela bez potíží dostal přes dvoje mříže. Použil přitom kliku z jiných dveří. Podobně se bez problémů pohybovala po oddělení také opilá žena, kvůli které nakonec policista stanul před soudem.

Vypověděla, že na služebně prý najednou zůstala sama a chtělo se jí na záchod. Když se nikdo neozýval, vlezla do dozorčí místnosti a sebrala klíče. „Vzniklo to tím, že jsem odtud chtěla jít pryč. Vyšla jsem ven, auto jsem našla v areálu na parkovišti, nastartovala jsem a vyjela pryč. Nic mně v tom nebránilo. Původně jsem chtěla jet za manželem, který byl ve vězení. V Přerově jsem to otočila na Bystřici pod Hostýnem,“ uvedla matka malé dcery. 

Po této události prošla hranická policejní služebna rozsáhlými stavebními úpravami. Na oddělení byla vystavena zídka a brány, které fungují na kameru. Vstup přes hlavní dveře je zajištěn nyní přes zvonek a kameru, na oddělení byla vystavěna také cela pro krátkodobé zadržení. Mříže už nyní nejdou otevřít, zpřísněn byl i režim pro ukládání klíčů od služebních aut.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové