Holýšov chce revitalizovat tankodrom, v cestě stojí vzácní živočichové

Holýšov (Domažlicko) – Bývalý tankodrom u Holýšova na Domažlicku předala armáda městu. Radnice má sice velké plány, ale je možné, že krajina zůstane taková, jaká je. Stavbě relaxačního centra nebo golfového hřiště chtějí zabránit ekologická sdružení, podle kterých v oblasti žijí chránění živočichové.

Místy působí opuštěný tankodrom obzvlášť ponuře. Bývalé vojenské objekty se rozpadají, místy vznikly skládky. Holýšovu patří areál od roku 2008, ačkoli se o pozemek částečně dělí se soukromníky, kteří dostali část půdy v restituci. To však nemělo překazit rozsáhlé projekty, které měli pro město provést soukromí investoři. „Byla příležitost získat řádově 40 milionů korun,“ uvedl starosta Antonín Pazour. Tankodrom se měl proměnit buď ve sportoviště, golfové hřiště nebo v solární elektrárnu.

Veškeré plány ale ztroskotaly na připomínkách ekologů z Holýšovského ornitologického klubu. Upozornili, že na někdejším tankodromu žijí chránění živočichové. „Jsou tady relativně vzácné druhy brouků, z ptáků je to třeba ťuhýk obecný, skřivan lesní, pinice hnědokřídlá, krutihlav obecný,“ shrnul předseda klubu Lubor Schröpfer. Chtějí proto, aby se rozsáhlá plocha zásadně neměnila, mohla by zde vzniknout rekreační zóna pro obyvatele Holýšova. Město ale tvrdí, že samo nemá peníze na údržbu a investoři by se do provozování parku nehrnuli.

Podle holýšovského starosty ekologové svými požadavky městu pouze škodí. Poukázal, že vzácní živočichové z oblasti sami mizí, protože jim vyhovuje terén rozrytý od pásů tanků, který však postupně zarůstá.