Cesta za poznáním horolezectví vede do Turnova

Turnov – Historii i současnost horolezectví v Českém ráji odkrývá výstava muzea v Turnově, přímo v centru pískovcového lezení u nás. Právě tam začínala většina československých horolezců, kteří pak dobývali Alpy nebo Himaláje.

Věci z počátků českého horolezectví, například lana, skoby, úvazky nebo boty jsou často unikátní exponáty. Výstava ukazuje i pokrok, který ve sportu nastal, třeba ve srovnání s vybavením horolezců první republiky. „Máme tady například silné kroucené konopné lano, které je velmi silné, ale příliš nevydrželo. Obyčejná hasičská karabina, flanelka, doma vyráběné pomůcky. Stan, který byl na Hindúkuši, pak se podíval do Himaláje,“ vysvětluje znalec historie horolezectví Vladimír Procházka.

Reportáž Milana Brunclíka (zdroj: ČT24)

Podobná výstava je první v historii. Muzeu doposud chyběly exponáty, teď chystá stálou expozici. „Pro nás ta výstava byla mimořádně náročná v tom, že jsme opravdu všechny věci a všechny informace museli sehnat odjinud,“ uvedla kurátorka výstavy Alžběta Kulíšková a její kolega z Muzea Českého ráje, kurátor výstavy David Marek doplnil: „Expozice horolezectví v republice nejsou, jsou jen některé plány. My bychom mohli něco takového zřídit.“

Kamarádství a vztah k regionu vystřídala touha po sportovních výkonech, tvrdí pamětníci. Skály pod náporem lezců trpí. Na druhou stranu horolezci regionu na brigádách také pomáhají. „Je tam stále vztah k regionu, ke skalám. A jsou to vlastně kolikrát oni, kteří přijdou, že někde hnízdí ptáci, a podobně,“ potvrdil zástupce vedoucího Správy CHKO Český ráj Aleš Hoření a předseda vrcholové komise pro Hruboskalsko Radek Meier dodal: „Dřív bylo lezců mnohem míň, dnes je těch lidí nesrovnatelně větší množství.“

Ne každý se dostane na vrchol, ale návštěvníci turnovského muzea se mohou do vrcholové knížky zapsat až do konce září.