Za zpoždění nových vlaků si Liberecký kraj naúčtuje 8 milionů

Liberec – České dráhy zaplatí Libereckému kraji pokuty v celkové výši osm milionů korun. Všechny postihy jsou kvůli zpoždění – kvůli pozdnímu nasazení nasmlouvaných moderních vlaků a také kvůli zpožďování nebo rušení některých spojů v zimním období. Kraj zatím drahám vyměřil bezmála třímilionovou pokutu za prosinec a leden, dalších pět milionů chce ještě uplatnit. Dopravce však výši pokuty napadl.

Náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp, který zodpovídá za dopravu, o postihu pro České dráhy hovořil už na počátku roku, když se ukázalo, že dopravce nestihl všechny nové soupravy nasadit v termínu. Dráhy navíc musely rušit spoje na trati z Tanvaldu do Harrachova. Ačkoli problémy vznikly podle ČD kvůli jiným firmám – výrobci vlaků Stadleru a Správě železniční dopravní cesty, která nezvládala údržbu horské trati – ohlášený postih jim kraj udělil.

Drahám se ale výše pokuty nelíbí. „Domníváme se, že výše sankce nebyla zcela v souladu s nastavenými mechanismy v uzavřené smlouvě. V tomto bodu je třeba najít shodu,“ sdělila mluvčí ČD Radka Pistoriusová. O sankcích nyní jednají právníci.

Provoz na trati Liberec–Tanvald–Harrachov zajišťují České dráhy díky vítězství v soutěži, která proběhla v roce 2010. Podmínky tendru byly velmi přísné a podle smlouvy může pokuta za nedodržení podmínek za celý rok dosáhnout až 25,8 milionu korun.