Vietnamec půjde za prodej drog na 11 let za mříže

Ostrava - Jedenáct let vězení za obchodování s heroinem a pervitinem čeká padesátiletého Vietnamce. Rozhodl o tom ostravský krajský soud. Další dvě ženy, které mu pomáhaly, jdou do vězení na osm a dva a půl roku. Drogy ve velkém prodávali ve vile, která fungovala jako nonstop obchod pro narkomany. Během šesti let vydělali nejméně tři miliony korun.

Vyšetřování jedné z největších drogových kauz na Ostravsku za posledních deset let odstartovala smrt devatenáctileté narkomanky, která se předávkovala heroinem. Stalo se to před dvěma lety. Drogu jí přinesl kamarád, který ji koupil v takzvaném Pinkhausu v Ostravě. Bývalý nevěstinec před lety koupil dnes padesátiletý muž původem z Vietnamu. Se svými přítelkyněmi udělal z takzvaného Pinkhausu nonstop obchod na drogy.

Dům ukryli za dvoumetrovou zdí s vysypaným sklem a vraty s hřebíky. Do nonstopu chodilo pravidelně 250 narkomanů. Drogy takto údajně prodávali nejméně šest let. „Co se týče zisku, obecně se pohybujeme v rozmezí asi dva miliony korun za heroin a milion za pervitin,“ uvedla státní zástupkyně Jarmila Alizeyová.

Trojice obžalovaných vysloužila nepodmíněné tresty ve výši 11, 8 a 2,5 roku. „To je rozsudek, proti kterému se bude dobře psát odvolání,“ myslí si obhájce Jiří Ježek. „Soud vůbec nezohlednil dokazování, které před ním proběhlo, a odsoudil to jen podle obžaloby,“ dodal.

Z takzvaných tvrdých drog je v Ostravě podle policistů dlouhodobě nejoblíbenější pervitin. Do popředí se ale stále častěji dostává kokain. Takzvanou drogu bohatých tady nejčastěji prodávají kosovští Albánci a Poláci.