Za Béma se měla na magistrátu promrhat miliarda

Praha – Na pražském magistrátu se za vlády Pavla Béma vyvedla miliarda korun za předražené počítače a chybné IT zakázky. Informaci přinesl deník Mladá fronta DNES. Jedním z chybných projektů bylo zavedení bezdrátového internetu po celé Praze, který stál skoro 400 milionů korun. Internet ale nikdy nefungoval.

Radní pro informatiku Eva Vorlíčková tvrdí, že se řada projektů spustila jen proto, aby se vyvedly peníze z městského rozpočtu. Magistrát nyní prověřuje staré smlouvy, podle Vorlíčkové je už nyní jasné, že se bude muset obrátit na policii.

Zmařenou investicí je podle Vorlíčkové Bezdrátová Praha. Podle projektu za 390 milionů měl mít každý obyvatel Prahy bezplatný přístup k bezdrátovému internetu. Po městě bylo rozmístěno na 600 antén, projekt se ale nikdy nerozběhl a internet nefungoval. Evropská komise ho stopla ještě před spuštěním, protože ho považovala za nekalou konkurenci. Magistrát přesto pět let platil tři miliony měsíčně, protože smlouva byla nevypověditelná. Co bude dál s nepoužívanými anténami, magistrát neví. Podle Vorlíčkové by některé z nich mohly sloužit k šíření wi-fi internetu v trojské zoo.

Další problémovou zakázkou bylo vybudování centrálního úložiště dat pro magistrát a radnice celé Prahy. Ani tento projekt nefunguje, přesto se v něm utopila půlmiliarda. „Docházelo k pronajímání prostor, některé z nich byly dokonce v záplavových zónách. Máme konkrétní analýzu ke smlouvě z ledna 2011. Je v ní několik nesrovnalostí,“ uvedla radní pro ČT24. Podle ní si k zakázce vyzvedlo zadávací dokumentaci 38 firem, do výběrového řízení se ale přihlásily pouze dvě. „Jako daleko větší pochybení ovšem vidím to, že přílohou této smlouvy byla konkrétní specifikace počítačů. Přesto docházelo k nákupu něčeho úplně jiného,“ dodala.

„Za posledních pět let se tu v sektoru informačních technologií utratilo sedm miliard korun a vlastně žádný z těch projektů pořádně nefunguje. Už jsem si zadala audit,“ prohlásila pro MF Dnes Vorlíčková, která přišla na magistrát koncem loňského roku po vzniku nové koalice.