Na ženu se na krajském úřadě v Hradci zřítil kus stropu

Hradec Králové - Jednu reklamaci za druhou posílá Královéhradecký kraj firmě Skanska, která pro něj stavěla budovu úřadu. Posledním případem, který navíc provází zranění, je spadlá omítka v jednacím sále. Zřítila se ze stropu přímo na jednu z účastnic semináře. Úřad je v provozu necelých pět let. O jeho stavbě rozhodlo minulé vedení kraje, záruční doba na celou stavbu končí letos v říjnu.

Asi čtyřicet hostů se v sále krajského úřadu účastnilo semináře o sociálním bydlení. „Zničehonic se sesunul strop, přibližně dva metry v průměru. Já jsem měl štěstí, zasáhlo mi to jen ruku, ale mojí kolegyni to spadlo přímo na hlavu,“ popisuje událost jeden z jejích účastníků Čestmír Horký. Žena, kterou se zraněním hlavy a páteře odvezla do nemocnice sanitka záchranářů, mluvit s novináři nechtěla. Zůstává v domácím léčení.

Soupis reklamací, které už kraj firmě Skanska poslal, obsahuje téměř tisíc položek. Skanska se ženě zraněné omítkou omluvila a začala s opravou. „Udělali jsme ještě ten den prohlídku všech místností nové části úřadu, kde je na stropech omítka, a domluvili jsme se s vedením úřadu, že v těchto místnostech nainstalujeme stropní sádrokartonové podhledy,“ potvrdila mluvčí Skansky Lucie Nováková.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Vloni musela Skanska opravit na nádvoří před úřadem izolace. Do budovy silně zatékalo. Když venku zapršelo, v kancelářích, sálech a garážích v suterénu to vypadalo jako na děravé lodi. Oprava trvala několik měsíců. „Po dodavateli požadujeme okamžité prověření celkového stavu budovy a nezávislý posudek, který bude garantovat, že se nic takového nebude opakovat,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Podle vicehejtmana Dernera byla stavba úřadu předražená. Kraj za ni ve splátkách za dvacet let zaplatí miliardu a 900 milionů korun. Už také uhradil pokutu osm set tisíc korun antimonopolnímu úřadu za nezákonný průběh soutěže na dodavatele nábytku.