Obchodní dům Ostravica zůstane, jak je, investor odstoupí od smlouvy

Ostrava – Společnost Amadeus Real nezrekonstruuje budovu ostravského obchodního domu Ostravica. Investor se rozhodl odstoupit od smlouvy s městem, zástupci firmy tvrdí, že jeho plány překazila radnice Moravské Ostravy a Přívozu. Nyní chce Amadeus Real od Ostravy odškodné.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz měnil podle investora Amadeus Real příliš často své stanovisko k projektu rekonstrukce a rozšíření obchodního domu Ostravica. Nejprve s úpravami souhlasil, potom je zamítl a nakonec opět povolil. Firma se zatím rozhodla vypovědět smlouvu, kterou uzavřela s městem. „Jedenáct dní poté, kdy došlo k zastavení územního řízení, městský obvod vydal třetí verzi svého stanoviska – tentokrát kladnou. Ke změně stanoviska došlo, aniž by o ni investor žádal a aniž by došlo k jediné změně v dokumentaci projektu,“ zdůvodnil výpověď mluvčí společnosti Amadeus Real Jan Piskáček. 

Radnice zdůvodňuje svůj postup tím, že s ní investor nechtěl komunikovat. První zamítnutí ho mělo jen donutit k předložení dokumentů například o počtu zeleně a parkovacích míst.

Video Reportáž Evy Klucho
video

Reportáž Evy Klucho

Ke konečnému souhlasu před měsícem dotlačil radní obvodu magistrát. V té době však už Amadeus Real dopisem oznámil primátorovi Petru Kajnarovi, že od smlouvy odstupuje a bude žádat odškodnění. Město chtělo sporu zabránit, jeho krok však zřejmě přišel pozdě a soudu už se nejspíš nevyhne. „Nás to nepřekvapuje, bylo jasné, že v souvislosti s Novou Karolinou budou těžkosti. Podle mě je to až účelové hledání důvodu, jak odstoupit od smlouvy,“ prohlásil nyní starosta Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Havlíček.

Budovu Ostravice nabízel Amadeus Real městu téměř za 160 milionů, radnice však nabídku odmítla. Bývalý obchodní dům zatím chátrá a památkáři teď na základě statických posudků zjišťují, jestli se dá aspoň část budovy zachránit.