V Plzni teče voda s karcinogeny

Plzeň - V Plzni řeší problémy s pitnou vodou. Objevily se v ní zdraví škodlivé pesticidy, které používají zemědělci k ochraně úrody. Odbor životního prostředí už začal po jejich původu pátrat. Vodárna jejich nadlimitní výskyt připouští, podle vedení města ale není pití této vody rizikové.

Na pesticidy v pitné vodě upozornili opoziční zastupitelné koncem března. Důrazně vyzvali vedení města, ať kvalitu vody řeší. Do té doby město tvrdilo, že voda v Plzni je v pořádku. Teď už ale původ pesticidů monitorují speciální pracovní skupiny. „To území je poměrně rozsáhlé. Počítáme ho od přehrady Nýrsko až do Plzně,“ popisuje Dagmar Svobodová Kaiferová z odboru životního prostředí.

Problém s pesticidy je tak na celém toku řeky Úhlavy. Jak jsme ale dnes zjistili, jejich povolené limity jsou v Plzni překračovány až dvanáctkrát. „V určitých fázích můžeme o tom překročení mluvit dokonce nejen o sedmi, ale dokonce i dvanáctinásobném,“ říká mluvčí plzeňské vodárny Kateřina Chmelíčková.

V plzeňské vodě jsou karcinogeny
V plzeňské vodě jsou karcinogeny

„Vzhledem k tomuto bodovému překračování vodárna Plzeň jako provozovatel vodovodu požádala krajskou hygienickou stanici o dočasné určení mírnějšího hygienického limitu,“ informovala Radmila Koubová z Krajské hygienické stanice. To znamená, že podle nových limitů by voda v Plzni měla být nezávadná. Jenže podle odborníků se situace musí řešit. Pesticidy v plzeňské vodě totiž patří mezi karcinogenní látky.

„Jeden z nich je pravděpodobný karcinogen. Dva další jsou podezřelé z karcinogenity. Dva z těch pesticidů jsou také na seznamu, které narušují hormonální systém,“ upozorňuje Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. Pesticidy se tak podílí na tom, že Česká republika má největší výskyt nádorů ledvin. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie je počet případů až dvojnásobný.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny