Územní studie: Chaty v okolí přehrady se mění na luxusní rezidence

Brno - Výstavba bez pravidel, případně jejich obcházení - tak teď hodnotí radní a urbanisti živelné přibývání objektů kolem brněnské přehrady. Protože územní plán kolem ní nepovoluje vybudování domů, mnozí stavitelé je kolaudují jako penziony, které naopak mají zelenou. V konfliktu se zákonem je navíc kvůli stavbě u přehrady i jeden z nich.

Místo plánované rekreační oblasti vzniká u Brněnské přehrady spíše nová městská čtvrť. Budoucnost pozemků v okolí přehrady naznačila nová územní studie. „Určitě vítám, že taková studie vzniká. V oblasti přehrady se za posledních asi patnáct let děly věci, kterým nebylo možné z mnoha důvodů zcela zabránit,“ řekl místostarosta Brna-Bystrce Petr Fedor. „V tuto chvíli je zde naděje, že nastavíme řád, který bude reálně udržitelný a vymahatelný,“ tvrdí Fedor. Připustil rovněž, že v některých případech bystrcký stavební úřad zřejmě pochybil.

Studie v některých oblastech umožňuje i amnestii pro dříve vzniklé stavby a areály, které byly postavené v rozporu s pravidly. „V okolí přehrady jich uvidíte spoustu. Snahou odboru územního plánování v rámci Brněnské přehrady je přizpůsobit regulativy současným možnostem a způsobům rekreačního užívání těchto pozemků,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Macek. Sám ale čelí ostré kritice z možného střetu zájmů.

Veřejné projednávání územní studie
Veřejné projednávání územní studie

Macek si v blízkosti Brněnské přehrady postavil luxusní chatu s bazénem a sportovištěm. Vlastníkem je jeho dcera. Ačkoliv kvůli chybějícím stavebním povolením pro některé části stavby zahájil příslušný stavební úřad řízení o jejich odstranění, doposud se s nimi nic nestalo. „Řeší se to už čtyři roky. Úřad v Kníničkách nedělá to, co by dělat měl,“ okomentovala úterní jednání obyvatelka Brna-Bystrce Renata Bernardi. „Pro mě je varující, že ti, kdo změny územního plánu schvalují, sami tyto principy porušují. Tím nám dávají najevo, že my tyto regule můžeme také porušovat, a asi si vůbec neuvědomují, jaký to má mravní dopad na ostatní obyvatele,“ dodala obyvatelka.

Macek si ale žádného možného střetu zájmů není vědom. „Kdybych cítil, že jsem se dopustil nějakého zlého činu, nebyl bych v této chvíli náměstkem primátora. Nejsem si vědom toho, že bych já osobně něco porušil,“ vzkázal Macek. Dům podle něj není novostavbou, jelikož stojí na půdorysu původní stavby. Bazén či plot obklopující pozemek, které stavební úřad označil za černé stavby, pak podle Macka nepatří jemu, nýbrž jeho dceři. Proto se k záležitosti nechce vyjadřovat. „To je otázka ne na mne, ale na právníka mé dcery,“ uzavřel téma.