Audit našel jen drobné chyby, tvrdí hejtmanka. Steiner chce v ČT odkrýt další zakázku

Ústí nad Labem – Podle Ústeckého kraje našel audit společnosti Deloitte drobné administrativní chyby ve třech ze sedmi kontrolovaných projektů kraje. Předražené podle hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) nebyly žádné. Audit si zadalo ministerstvo financí, kontroloval 35 náhodně vybraných projektů podpořených z dotací ROP Severozápad. Ministerstvo finací ale dříve tvrdilo, že chyby našel audit u všech kontrolovaných projektů. Vaňhová důrazně odmítla, že by ovlivňovala rozdělování evropských dotací a prosazovala předražené zakázky. Současně oznámila, že podává trestní oznámení na Lea Steinera (KDU-ČSL) kvůli pomluvě a šíření poplašné zprávy. Steiner ale ihned po vystoupení hejtmanky vrátil úder ohlášením, že ve večerním pořadu Hyde Park zveřejní další pochybnou zakázku s eurodotacemi. Hyde Park vysílá ČT24 od 20:00.

V sedmi z pětatřiceti kontrolovaných projektů žádal o dotaci Ústecký kraj. Ve třech z nich podle Vaňhové auditor našel drobné administrativní chyby. Šlo o opravu silnice v Duchcově, Střední průmyslové školy a gymnázia v Ústí nad Labem. „Na stavbě došlo k události, se kterou se dříve nepočítalo. Například rákosový strop ve škole, který otloukli a on začal opadávat,“ vysvětlila vedoucí odboru regionálního rozvoje Zuzana Kadlecová.

Podle pravidel dotačních fondů mají být takové změny hlášeny doplňkem k dotační smlouvě půl roku dopředu, což podle Kadlecové v tomto případě nebylo možné. Minimálně jeden z projektů navíc prošel již dříve bez nálezu kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu i Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. V jednom z případů prý podle kraje auditor vycházel z pravidel, která byla schválena až rok po schválení dotační smlouvy.

U dalších čtyř kontrolovaných projektů audit podle kraje žádné chyby nenašel. Šlo o opravy čtyř silnic, na Chomutovsku z Údlice do Kadaně a Klášterce nad Ohří, z Perštejna do Vejprt, z Klášterece do Hradiště a Rusové a na Teplicku z Bíliny do Kozel. „Nikdy nebylo vytčeno nic ohledně financování,“ dodala hejtmanka Vaňhová.

Firma Deloitte již dříve konstatovala pochybení u všech zkoumaných projektů. Dotační úřad ROP Severozápad kvalitu auditu v polovině května tvrdě kritizoval a u ministerstva dosáhl částečného zmírnění závěrů. I tak jde ale do Bruselu zpráva, která konstatuje, že vážnější pochybení prý byla u deseti projektů a menší u čtrnácti z 35 kontrolovaných.

Krajský úřad se pustil do boje se Steinerem, podává na něj trestní oznámení

Leo Steiner minulý týden dvakrát dokládal způsob, kterým probíhá přidělování dotací pro projekty v ROP Severozápad, na příkladu rekonstrukce jedné z krajských silnic. Byla podle Steinera trojnásobně předražená. Přesto dotaci získala po urgenci hejtmanky Vaňhové. Materiály, které mají jeho tvrzení dokládat, předal policii. Krajský představitel opoziční KDU-ČSL pracoval čtvrt roku jako ředitel odboru na dotačním úřadu. V minulém týdnu vystoupil s tvrzením, že je přidělování dotací prolezlé korupcí a klientelismem, na manipulacích se podle něj podílí hejtmanka i další zástupci regionální koalice ČSSD a ODS.

Vaňhová dnes oznámila, že podává na Steinera trestní oznámení. Podle ní se Steiner svým tvrzením o korupci v rozdělování dotací dopustil pomluvy a také šíření poplašné zprávy. „Obvinil mě z toho, že jsem zodpovědná za trojnásobné předražení silnice Louny – Ročov. Vyzývám ho, aby předložil všechny důkazy, anebo se mi veřejně omluvil,“ dodala Jana Vaňhová. Podobné trestní oznámení chystá také Úřad regionální rady.

Kraj: Oprava silnice nebyla předražená, postihly ji změny pravidel

Představitelé kraje odmítli Steinerův popis předražené zakázky na opravu silnice. To, co bývalý ředitel odboru prohlásil za předražení, prý byl důsledek změny pravidel. Podle vedoucí odboru regionálního rozvoje Zuzany Kadlecové šlo podle smlouvy z roku 2010 na dotační management 3,5 milionu korun, tedy asi procento z ceny stavby. „V roce 2011 úřad změnil procento, které může být použito na dotační management. Proti tomu se Ústecký kraj ohradil, náš odbor napsal dopis, ve kterém žádal dodržení smlouvy,“ uvedla Kadlecová. Úřad podle ní nárok kraje na zbylé peníze uznal.

Video Leo Steiner ve Studiu ČT24
video

Leo Steiner ve Studiu ČT24

Podle Steinera není problém pouze v jedné zakázce, nýbrž v celém systému. Většinu projektů, na které jsou dotace přidělovány, totiž připravuje samotný kraj. Představitelé koalice jsou tak jak v roli žadatelů, tak hodnotitelů žádostí. Trestní oznámení ho nepřekvapila. „Čekal jsem to a jsem za to rád. Nikdo nechce odstupovat, nechce přijímat zodpovědnost, takže budu muset promluvit víc,“ prohlásil. Ve večerním diskusním pořadu Hyde Park na programu ČT24 prý chce popsat další pochybný projekt, kde jsou podle něj ještě větší prohřešky.