Odtajněný bunkr v Třešti bude střežit firemní data

Třešť - Podzemní bunkr v Třešti na Jihlavsku ukryje počítačová data. V rozsáhlém podzemním areálu, který vláda odtajnila a nabídla k pronájmu na začátku letošního roku, vznikne datové centrum. Od záměru zřídit zde muzeum se upustilo. Během uplynulých 5 měsíců po odtajnění objektu si bunkr přišly prohlédnout stovky lidí. Zájemci o pronájem byli pouze dva.

Ještě nedávno přísně utajovaný čtyřpodlažní podzemní bunkr mohl ukrýt až 250 lidí, kteří měli k dispozici kromě kanceláře, ložnic a kuchyně třeba i rozhlasové vysílací studio nebo telefonní ústřednu. Teď se tady budou bedlivě střežit převážně počítačová data firem. „Nám vyhovuje uzavřenost toho objektu, listiny nebo data je třeba uchovat v bezpečí,“ podotýká developer pro družstvo CGMC Radek Vávra.

Tomáš Homola, ředitel Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra

„To, že tam nebude muzeum, mě z lidského hlediska mrzí, ale bohužel ekonomika je neúprosná. Samozřejmě to muzeum by bylo zajímavé s ohledem na dobu, kdy se to budovalo, ale peníze jsou peníze.“


Servery datového centra budou potřebovat důkladné chlazení, a proto budoucím uživatelům tohoto krytu vyhovuje propracovaný systém vzduchotechniky. A navíc přestavba bunkru na datové centrum nevyžaduje žádné výraznější stavební úpravy. Vyhovující je také dostupné připojení k optickým kabelům internetové sítě. Družstvo CGMC sdružující 40 převážně strojírenských výrobních firem bude státu za pronájem objektu platit víc než milion korun ročně.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka