Do Pardubic se slétají historická letadla na Aviatickou pouť

Pardubice – Historické letouny z druhé světové války, ale i soudobé stroje se slétají na pardubické letiště. O víkendu se blýsknou na Aviatické pouti, jejímž hlavním tématem letos budou vzdušné souboje. Brány letiště se návštěvníkům otevřou zítra v osm hodin ráno.

Pardubické letiště se dnes zaplňuje účastníky Aviatické pouti. Ještě před zahájením leteckého svátku si tak mohou místní nadšenci prohlédnout vzácné letouny z několika historických období. Poprvé v Česku je možné spatřit hned několik strojů, které se zúčastnily bojů v Pacifiku – například americký P-40 Tomahawk i japonské A6M2 Zero. Premiéru má i Spitfire typu XVI, vrcholnou verzi se starším motorem Merlin, nebo létající replika prvoválečného německého trojplošníku Fokker Dr.I.

Velkým lákadlem bude i F-4 Phantom. „Je to letoun, který zahájil svou kariéru počátkem 60. let. Účastnil se celé vietnamské války, počínaje Tonkinským zálivem,“ poznamenal letecký odborník Zdeněk Hurt. Spoustu zájmu jistě vyvolá také vrtulník laikům dobře známý ze seriálu M.A.S.H., který diváci uvidí i s tradičními nosítky.

Společně s dalšími dobovými stroji – původními i replikami – se tyto unikáty představí ve vzduchu o víkendu při akci s podtitulem Století vzdušných soubojů. Chybět nebudou ani současné stroje, například Jas-39 Gripen nebo L-159 Alca českého letectva. Součástí letošní Aviatické pouti bude také vzpomínka na československé letce, kteří během druhé světové války pomáhali porazit nacismus.

Částečně se bude neobvyklé divadelní představení odehrávat i na zemi. Připraveny jsou na tři stovky herců a padesát kusů vojenské techniky.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla