Na Blanensku vzniká památník romského holocaustu

Hodonín (Blanensko) – V místě zvaném Žalov v Hodoníně u Kunštátu vzniká památník romského holocaustu. Právě v Hodoníně stál za okupace sběrný tábor pro Romy. Jeho historii i dějiny romského holocaustu má mapovat expozice v renovovaném dochovaném táborovém baráku.

Před třemi lety byl Žalov rekreačním střediskem. V původně vězeňském baráku se čepovalo pivo, kolem si hrály děti. Dnes je místo proměněné k nepoznání, ministerstvo školství z něj buduje památník romského holocaustu.

Právě ministerské rozhodnutí prostor zcela proměnilo. Rekreační chatky zmizely, z válečného baráku zbyla jen kostra. Za války jich v Žalově stálo osm, v nich se tísnily stovky Romů, kteří neměli k dispozici elektřinu ani tekoucí vodu. Zato se mezi nimi šířil tyfus a další nemoci, které pozabíjely na dvě stovky lidí. Toho, kdo nemocím odolal, čekal ještě horší osud. „Vězni z hodonínského tábora byli v srpnu 1943 transportováni do Osvětimi,“ uvedl historik z Muzea romské kultury Michal Schuster.

Koncentrační tábor Žalov
Koncentrační tábor Žalov

Romský sběrný tábor byl v provozu od srpna 1942 do srpna 1943, nacisté do něj přivezli asi 1 400 lidí. Jejich osudy i krutost ideologie, která měla vést ke zničení romského národa, má nyní přiblížit nová expozice. Možná ale nebude zaměřena výhradně na nacismus a jeho snahu zahubit Romy. Historici totiž zjistili, že Žalov sloužil jako vězeňský tábor i po válce, nejprve pro Němce, později pro nepřátele komunismu. Podle okolních starostů přitom dodnes většina lidí netuší, co se v jejich okolí dělo.

Ministerstvo školství ale o dalších plánech s areálem mlčí. Komentovat nechce ani zahájenou práci. Je ale známo, že starý vězeňský barák má být opraven do letošního srpna, kdy se v Žalově jako každý rok bude připomínat poslední transport Romů do Osvětimi. Stavba celého památníku ale hlavně kvůli změně územního plánu potrvá ještě další tři roky.

Video Reportáž Barbory Telferové
video

Reportáž Barbory Telferové