Břeclavští okrskáři dohlížejí na pořádek v ulicích

Břeclav - Přesně měsíc fungují v Břeclavi takzvaní okrskáři. Je jich pět a každý získal svůj vlastní rajon. Mají jasný úkol - více mluvit s místními lidmi, řešit jejich problémy a pokusit se tak snížit kriminalitu. Právě po větším bezpečí volali Břeclavané při dubnové demonstraci. Tehdy městem pochodovalo přes dva tisíce lidí.

V sedm hodin ráno se Jana Bělská připravuje na pravidelnou pochůzku. „Mám na starost konkrétní část města. Cílem projektu okrskář je navázat kontakty s lidmi, aby se v případě potřeby mohli na mne obrátit,“ říká. Ve svém okrsku rozdá denně desítky vizitek. V obchodech, restauracích nebo jen tak na ulici.

Břeclav zažila šest divokých týdnů. Vše začalo údajným útokem na patnáctiletého chlapce. Následovala demonstrace proti břeclavským Romům. Poté se ukázalo, že si chlapec napadení vymyslel. A zlobili se pro změnu Romové. Emoce utichají pomalu. Navýšení počtu strážníků, nový kamerový systém, lepší zabezpečení městských bytů v rizikových lokalitách, to vše má do břeclavských ulic vnést pocit bezpečí.