Z Pražského hradu na Karlštejn vyrazil tradiční průvod Karla IV.

Praha – Z Pražského hradu se dnes dopoledne vydal tradiční královský průvod v čele s císařem Karlem IV., čeká jej 42 kilometrů dlouhá cesta na hrad Karlštejn, kam míří s replikami korunovačních klenotů Svaté říše římské. Do cíle by měl dorazit v neděli večer. Slavnost se koná už pošesté a připomíná tradici z doby Karla IV., který klenoty jednou za rok vystavoval v Praze.

Zhruba 400 metrů dlouhý průvod vyrazil od Hradu Nerudovou ulicí přes Smíchov, Chuchli, Radotín, Černošice, Mokropsy a Dobřichovice. Na programu byla hudební, divadelní a šermířská představení. Před svatovítskou katedrálou průvodu požehnal místo původně ohlášeného kardinála Dominika Duky kanovník chrámu Tomáš Roule.

Karla IV. ztvárnil herec Vladimír Čech, jeho ženu Elišku Pomořanskou potom herečka Debora Štolbová. V průvodu se objevil také někdejší středočeský hejtman a nynější ministr zemědělství Petr Bendl jako moravský markrabě Jan Jindřich, herec Václav Vydra jako kyperský král Petr I. nebo starosta Líbeznic Martin Kupka jako arcibiskup Arnošt z Pardubic. 

Průvod do cíle dorazí v neděli

V neděli se průvod zastaví v obcích Lety, Řevnice, Hlásná Třebaň. Na poslední zastávce na louce u Karlštejna si zájemci budou moci vyzkoušet „sedmilyže“, středověký mechanický kulečník nebo absolvovat školu rytířů, případně se zapojit do soutěže v jedení koláčů nebo o titul Miss princezna. K vidění budou i myší dostihy. K vrcholům bude stejně jako loni patřit závod mužských spřežení, kteří potáhnou vozy s ženami.

Video Reportáž Antonína Šimůnka
video

Reportáž Antonína Šimůnka

Slavnostní průvod se koná každý rok

Královský průvod se koná vždy o prvním červnovém víkendu a je pomyslným pokračováním tradice založené Karlem IV., který uchovával na Karlštejně korunovační klenoty Svaté říše římské. Každoročně po Velikonocích je ale nechával v Praze ukazovat věřícím. Pak byly opět převezeny na Karlštejn.

První ročník průvodu uspořádal Středočeský kraj za Bendla. Jeho nástupce Rath ale akci označil za mrhání penězi a kraj se na ní proto přestal podílet. Nyní je organizátorem sdružení obcí Region Karlštejnsko. Podrobný popis trasy Královského průvodu zájemci naleznou na adrese www.kralovskypruvod.eu.