Kurovická tvrz se otevřela veřejnosti

Kurovice – Běžně nepřístupná starobylá tvrz v Kurovicích na Kroměřížsku se na víkend otevřela veřejnosti. Tamní historické dny mají památku zviditelnit a přispět na její opravy. Bohatý program odstartoval pestrým průvodem. Bojovníci, řemeslníci, kejklíři i vznešené dámy prošli ráno celou vesnicí a zvali diváky k návštěvě tvrze.

Do průvodu přizvali i starostku Lenku Koutnou. Na dva dny jí půjčili symbolický klíč od památky, která je po většinu roku nepřístupná. Návštěvníci měli příležitost ukojit hlad, zvědavost i touhu po dobrodružství. Program ozdobil druhý ročník soutěže šermířských choreografií.

Devastující účinky na unikátní, a přece málo známou goticko-renesanční stavbu mělo celé uplynulé půlstoletí. Třicet roků jen chátrala, předtím v ní byly byty a ještě dříve sklad obilí. „Tvrz je v soukromých rukou a stará se o ni občanské sdružení Tvrz Kurovice. Za posledních několik let se podařilo výrazně pohnout se statickým zabezpečením, podařilo se dokončit výstavní prostory v muzeu a podařilo se také otevřít pokladnu,“ informoval předseda občanského sdružení Tvrz Kurovice Martin Malina.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála

Výtěžek ze vstupného pořadatelé okamžitě investují do dalších oprav památky. Představa, že se ji podaří opravit celou a zpřístupnit ji celoročně, zůstává ale ještě hodně vzdálená.