Je tendr na stavbu modřanské radnice zmanipulovaný?

Praha – Tendr na stavbu nové radnice v Modřanech je zmanipulovaný. Alespoň to tvrdí lidé ze sdružení Oživení, kteří chtějí, aby úřad soutěž zastavil. Zadávací kritéria podle nich nahrávají jedinému zájemci – společnosti Kuchař a Thein. Právě ta má od městské části pronajaté pozemky s předkupním právem.

Kam sestěhovat všechny odbory pod jednu střechu, řeší modřanská radnice už roky. Přestavbu obchodního domu Prior zastupitelé zavrhli kvůli vysokým nákladům a rozhodli se pro stavbu nového úřadu na zelené louce. Aktivisté ze sdružení Oživení ale zjistili, že zakázka za půl miliardy je diskriminační. 

Aktivistka Petra Bielinová říká, že právě tyto pozemky Praha 12 pronajala s předkupním právem firmě Kuchař a Thein v roce 2005. Developer Finep tu má prý stavět polyfunkční věžáky. Podle bývalého starosty Františka Adámka (ČSSD), kterého zastupitelé odvolali na konci dubna, jsou kritéria zakázky v pořádku.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Sdružení Oživení oslovilo úřad na ochranu hospodářské soutěže, aby výběrové řízení prošetřil. Nové vedení radnice prodloužilo termín podání nabídek do konce června. Zatím se do soutěže přihlásili čtyři zájemci. Současný starosta Petr Prchal (TOP 09) je ale pro zrušení tendru. Chce, aby případnému vypsání nové soutěže předcházela ekonomická analýza. Podle mluvčí Finep Pavly Temrové se společnost Finep do soutěže nepřihlásila.