Novojičínsko v noci zhaslo – zloději rozebrali stožár elektrického vedení

Nový Jičín – Asi hodinu potmě museli v noci strávit obyvatelé v části Novojičínska. Dodávky elektřiny přerušili zloději kovů, kteří se zaměřili na dva ze stožárů vysokého napětí a ukradli z nich železné vzpěry. Sloupy se potom pod náporem větru zřítily. ČEZ odhaduje škodu na patnáct milionů korun. 

„Zloději odcizili příčky zhruba do výše tří až čtyř metrů, což narušilo statiku stožárů,“ řekl technik ČEZu Tomáš Raška. Bezprostřední příčinou přerušení dodávek elektrického proudu nebyla krádež, nýbrž větrná smršť. Třicetimetrové stožáry větru neodolaly a zřítily se. Zhasly obce Hájov a Kateřinice. Přibližně po hodině se podařilo postižená místa znovu napojit na síť, elektřinu do nich ČEZ posílá přes jiná vedení. 

Po pachatelích pátrá policie. „Žádáme veřejnost o spolupráci. Jakékoliv informace k pachatelům tohoto jednání předejte policistům osobně nebo telefonicky na linku 158,“ řekl policejní mluvčí Petr Gřes. Zlodějům v případě dopadení hrozí obvinění z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za což by mohli strávit až osm let za mříženi.

Spadlé sloupy zatím leží na zemi. Energetická společnost je během příštích dní nechá odvézt, nové postaví asi za měsíc.