Bývalý vůdce neonacistů půjde kvůli podvodu za mříže

Ostrava - Sedm a půl roku vězení čeká bývalého vůdce neonacistů na Ostravsku a Karvinsku a organizátora protiromských pochodů Davida Dembinského. Za mříže míří za šestimilionový podvod. Podle rozsudku nakoupil pohonné hmoty a nezaplatil za ně.

David Dembinski podle soudu podváděl pod falešným jménem, faktury za benzin a naftu si nechával vystavovat na neexistující firmu. Dlužná částka se vyšplhala až na šest milionů korun. „Za zvlášť závažný zločin podvodu za nezaplacené zboží, zejména pohonné hmoty, dostal trest ve výměře sedm a půl roku,“ uvedla mluvčí Krajského soudu Ostrava Lucie Böhmová.

Dembinski na sebe upozornil už před jedenácti lety. Tehdy zakládal neonacistickou organizaci Národní odpor Slezsko, veřejně vystupoval na protiromských pochodech a demonstracích a za Republikány Miroslava Sládka kandidoval do ostravského zastupitelstva. Později zkoušel podnikat, brzy se ale dostal do hledáčku policistů z ÚOOZ a skončil ve vazbě.

Do problémů se zákonem se Dembinski dostal už několikrát. Před čtyřmi lety měl například na Stodolní ulici v Ostravě postřelit před jedním z klubů konkurenta z byznysu. Kulka jen náhodou nezasáhla nikoho dalšího z davu návštěvníků, kteří se na ulici bavili. Kvůli nedostatku důkazů ale odvolací soud Dembinského letos v březnu za střelbu na Stodolní osvobodil.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky