Nájemníci versus radnice: spory o městské byty nekončí

Praha – Čím dál víc lidí si stěžuje na zvyšování nájemného a prodej městských bytů. Stále častěji se totiž stává, že místo stávajícím nájemníkům je město prodá soukromým firmám. Toho se obávají i nájemníci z Prahy 6, kteří dnes protestovali před pražským magistrátem.

Nespokojení nájemníci, kterým radnice Prahy 6 stále zvyšuje nájem, tvrdí, že výsledná cena neodpovídá kvalitě jejich starých bytů. Patří mezi ně i Ludmila Svobodová, které je 84 let. Za šedesátimetrový byt bude radnici platit přes 9 tisíc korun. Radnice Prahy 6 v tom ale problém nevidí. Podle starostky Marie Kousalíkové (ODS) je nájem ve výši 148 korun za metr čtvereční ještě levný. Tvrdí, že obvyklá cena nájemného v Praze 6 se momentálně pohybuje kolem 196 korun v průměru za metr čtvereční.

Oponuje jí Sdružení nájemníků ČR: „Těch 148 korun pro všechny byty plošně je určitě špatně. A určitě to není rovnocenná hranice,“ myslí si zástupce sdružení Milan Taraba.

Podobné zdražení nájmů potkalo na Praze 6 dalších 1 500 bytů, z toho víc než 900 je i na prodej, ale za tržní cenu. „Třeba metr čtvereční za 57 tisíc, to není ani tržní cena. To opravdu nevím, kdo z normálních lidí si to může dovolit,“ stěžuje si nájemnice Zdeňka Jirků.

Kousalíková slibuje, že cenu do budoucna určí znalecké posudky, které podle ní zohlední to, jak jednotlivé domy a byty vypadají. Považuje to za tu nejspravedlivější metodu.

Problémy jsou i v dalších městech

Problémy s odkupy bytů se přitom netýkají jenom Prahy. Bytů se zbavují i další města – například Olomouc, kde si lidé stěžují také. V jednom případě část nájemníků neměla na odkup bytu peníze, a proto město raději celý dům prodalo soukromé firmě. „Tato společnost nabídla částku, která byla vyšší, a pravidla této soutěže byla vypsána takovým způsobem, že vyšší bere,“ zdůvodňuje rozhodnutí magistrátu náměstek primátora Martin Major (ODS).

O prodeji městských bytů uvažují také ve Znojmě a v Ostravě. Tam dokonce po stížnostech nájemníků privatizaci sedmi stovek bytů pozastavili.