Zámek v Lednici se pyšní zrekonstruovanou barokní kašnou

Lednice - Další perlou se může pochlubit zámek v Lednici - zrekonstruovanou barokní kašnou. Památkáři na její obnovu sháněli peníze tři roky, uspěli až loni na podzim. Rekonstrukce stála skoro dva miliony. Turisté se na kašnu v novém kabátě mohou přijít podívat také v rámci Víkendu otevřených zahrad.

Největším lákadlem Víkendu otevřených zahrad se v Lednicko-valtickém areálu stane barokní kašna, která byla čtyři roky mimo provoz a na jejíž opravu se hledaly peníze. Vytvořil ji v roce 1635 italský sochař a architekt Giovanni Giacomo Tencalla.

Restaurátor musel vyrobit pět zcela nových částí, aby jí vrátil původní podobu. V lednickém parku kašna ale neměla své stálé místo – během své existence se dvakrát stěhovala. Na rozdíl od minulosti chrlí nově pitnou vodu. V minulosti se sem přiváděla voda přímo z řeky Dyje, přinášela s sebou ale nečistoty a řasy a ucpávala rozvody.

Video No comment: Barokní kašna opět chrlí vodu
video

No comment: Barokní kašna opět chrlí vodu

Kromě parku v Lednici bude na jižní Moravě a na Zlínsku návštěvníky lákat dalších 24 míst. Na jihu Moravy se otevřou tradiční zámecké zahrady, ale také městské parky. Například v brněnských Lužánkách se zájemci dozví při komentované prohlídce vše o historii parku i zajímavostech s parkem spojených. V Lužici na jihu Moravy mohou zavítat do včelařského arboreta, kde si budou moci prohlédnout včely ve skleněném úlu. Milovníky bylinek určitě nalákají komentované prohlídky do Bylinkové zahrady ve Valticích. V Rudce u Kunštátu pak zájemci mohou vyzkoušet, jaká je návštěva zahrady pro nevidomé.