Do benefičního závodu vyplulo tisíc kachniček

České Budějovice - Po řece Malši v Českých Budějovicích plulo tisícihlavé hejno žlutých kachniček. Hřiště BezBot spolu s jihočeským sdružením APLA a sdružením I-My tam pořádalo benefiční závod dětských hraček. Výtěžek bude věnován na pomoc lidem s autismem. Navzdory dešti byl o první ročník dobročinné akce mimořádný zájem. Z nábřeží klání sledovaly stovky rodičů s dětmi. Připravený program na Sokolském ostrově musel být ale kvůli nepřízni počasí zredukován.

„Inspirovali jsme se ve Velké Británii, kde má charita mnohem větší pole působnosti, přes léto je tam řada podobných závodů,“ řekla u cílové rovinky hlavní organizátorka projektu Marie Verboon Filipová. Lidé si v předprodeji koupili zhruba tisícovku kachniček, vybralo se 50 000 korun. Další sponzoři v čele s primátorem si hračky kupovali přímo na nábřeží.

Ačkoliv Povodí Vltavy zvýšilo průtok Malše, voda plynula velmi pomalu, organizátoři proto museli posunout start blíže k cíli. Tři krabice plastových zvířátek vysypali do vody z mostu u soudu. I tak se žluté hejno drželo na jednom místě, tři posádky kánoí je musely do cílové rovinky popohánět. Diváci svoje kachničky z břehu hecovali k vyšším výkonům.

Kachničky jsou připraveny na charitativní plavbu
Kachničky jsou připraveny na charitativní plavbu

Jihočeská APLA, asociace pomáhající lidem s autismem, použije peníze na pořádání letního tábora pro autisty. Náklady pro 15 účastníků jsou podle organizátorky Pavly Bestové 120 000 korun, protože každý účastník musí mít svého asistenta. Je to ale prakticky jediný týden, kdy si rodiče mohou odpočinout, řekla.

Autismus je vrozené celoživotní postižení některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že dítě nerozumí zcela tomu, co vidí, slyší a prožívá. Objevuje se nejpozději od tří let věku. V některých oblastech autisté naprosto selhávají, v jiných jsou úspěšní. Mnohdy vynikají v abstraktně vizuálním myšlení, mívají dobrou paměť.