Klasnová žádá odvolání starosty Prahy 1 Lomeckého

Praha - Opoziční zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová (VV) žádá odvolání starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09). Lomecký chce totiž zrušit nevýhodnou nájemní smlouvu s firmou podnikatele Sebastiana Pawlowského na objekt v ulici U Lužického semináře 42. Za zhodnocení historického domu je radnice ochotna firmě vyplatit téměř 80 milionů korun bez DPH. Podle Klasnové ale existuje posudek, který říká, že investor má nárok jen na 17 milionů korun. Lomecký to odmítá s tím, že jde o finanční vyrovnání se společností, nikoli o náhradu za investované prostředky.

Pawlowského firma Immovision měla od roku 1999 v pronájmu prostory bývalé zbrojnice a část náplavky u přilehlého Mánesova mostu. Podnikatel vše získal na 60 let. Ze smluvních podmínek nicméně vyplývalo, že musí veřejnou zeleň zkultivovat, na místě vybudovat dětské hřiště a sportoviště. Investor ale zrekonstruoval jen historický dům.

Klasnová proto žádala, aby radnice vypověděla tu část smlouvy, která se týká jen náplavky. Zastupitelé ale nakonec letos v březnu rozhodli, že smlouvu s Immovision vypoví v celém jejím rozsahu a na základě znaleckého posudku za zhodnocení budovy firmě vyplatí 78,9 milionu korun (bez DPH).

„Předložený posudek, který si objednala městská část, je identický s posudkem, který si již dříve objednal přímo sám nájemce, a investice vložené do objektu vyčíslují oba posudky na 78 milionů,“ namítá Klasnová, podle které navíc existuje třetí posudek od znalce, se kterým městská část dlouhodobě spolupracuje. „Tentokrát mu ovšem radnice zaplatila stornopoplatek a jeho posudek nakonec odmítla. Proč? Zřejmě proto, že podle něj je zhodnocení objektu vyčísleno na pouhých 17 milionů korun,“ uvedla Klasnová.

Kateřina Klasnová
Kateřina Klasnová

„Roční výnosový potenciál této nemovitosti převyšuje čtyři miliony korun. Částka, kterou městská část na základě dohody o ukončení smlouvy vyplatí společnosti Immovision, je jenom a pouze odstupné za 47 let budoucího výnosu společnosti Immovision,“ sdělil Lomecký a dodal, že finální částka navíc bude nižší, než zastupitelka uvádí. „Finální cena za ukončení dohodou byla ještě snížena o dříve promlčené penále, které jinou formou už nebylo možné získat,“ upozornil Lomecký. Konečná suma tedy podle něj bude 71,2 milionu korun.

Konečná výše finančního plnění se bude ještě projednávat na nadcházejícím červnovém zastupitelstvu městské části 19. června. Zastupitelka bude usilovat nejen o zrušení celé transakce, ale navrhne také odvolání starosty. V souvislosti s kauzou Klasnová již podala také trestní oznámení na neznámého pachatele.

Podnikatel švýcarského původu Sebastian Pawlowski bývá spojován s bývalým vedením hlavního města. Jeho firmy například magistrátu pronajímaly Škodův palác nebo staví multifunkční Copa centrum u pražské Národní třídy. Kromě domu U Lužického semináře má v nájmu také nedalekou Hergetovu cihelnu.