V Praze 3 se rozpadla koalice, TOP 09 ukončila koaliční smlouvu

Praha - V Praze 3 se rozpadla koalice TOP 09 a ODS. Klub TOP 09 se dnes na večerním jednání rozhodl jednostranně rozvázat koaliční smlouvu. ODS ji prý opakovaně a dlouhodobě porušovala, řekl místopředseda klubu TOP 09 Simeon Popov. TOP 09 podle něj hodlá o případné koaliční spolupráci otevřeně jednat se všemi stranami, včetně ODS. Dlouholetý radní za ODS Ondřej Pecha pochybení strany odmítl. Problém je prý na straně TOP 09 a starostky Vladislavy Hujové (TOP 09).

V koalici i uvnitř TOP 09 panovaly dlouhodobé neshody, které eskalovaly na květnovém zasedání rady, na němž místostarosta Tomáš Kalousek (TOP 09) nečekaně inicioval hlasování o odvolání starostky. Ruku pro návrh zvedl jeho spolustraník, radní Jan Srb a celá ODS. Pražský výbor TOP 09 oba rebely vyloučil ze strany. Spory se vedou hlavně kolem územního plánování a developerské výstavby.

„Po neúspěšném jednání s koaličním partnerem ODS se klub zastupitelů TOP 09 Praha 3 rozhodl odstoupit z koaliční smlouvy z důvodu opakovaného a dlouhodobého podstatného porušování smluvních podmínek ze strany koaličního partnera,“ řekl bez dalších podrobností Popov.

„Je to názor TOP 09… netěší mě to. Pravicová koalice je pro Prahu 3 tím nejlepším,“ řekl Pecha. Podle něho se k tomuto kroku TOP 09 rozhodla po jednom koaličním jednání, které prý navíc nebylo konstruktivní. Potíže přitom podle něj trvají už od začátku koaliční spolupráce. ODS na pátečním jednání vyslovila nespokojenost s prací starostky a vyzvala ji k nápravě. S čím konkrétně je TOP 09 nespokojena, ale Pecha neuvedl. „Starostka nejprve rozvrátila vlastní klub, potom i koalici,“ uvedl. Opozice už dříve požádala o svolání mimořádného zastupitelstva. Sejde se v úterý.