Pražská rada povolila vypsání nové zakázky na svoz odpadu

Praha – „Soutěž století“ se v Praze zopakuje. Městská rada schválila vypsání nového tendru, ve kterém město vybere firmu, jež bude příštích šest let svážet odpad. Dostane za to 7,34 miliardy korun. Původní soutěž město zrušilo – pro firmy byla ještě zajímavější, protože nabízela dokonce desetiletou zakázku za 13 miliard korun, ovšem podle představitelů magistrátu ji provázely pochybnosti. Dokud město nevybere nového dodavatele, budou zřejmě nadále odpad svážet Pražské služby.

Nový tendr na svoz pražského odpadu chce magistrát vypsat do poloviny roku. Jeho parametry schválila městská rada – 7,34 miliardy korun za šest let svážení. Vítěz by měl být znám do konce roku, tedy s ročním zpožděním oproti původnímu plánu. Radní také souhlasili s tím, aby město odkoupilo menšinový podíl v Pražských službách, které figurovaly v podivném sdružení, které se zúčastnilo prvního tendru. Město zvýší svůj podíl ze 77 na 96 procent.

Právě Pražské služby se ovšem dnes o svoz starají. Činily tak i dříve, město s nimi nejprve prodloužilo smlouvu poté, co zrušilo původní tendr, nyní ji zřejmě prodlouží znovu, aby Pražské služby svoz zajišťovaly, dokud nebude vybrán vítěz nové soutěže.

Do prvního tendru na svoz odpadu se přihlásily tři firmy. Nejnižší nabídka byla ovšem o tři miliardy vyšší než předpokládaných 13 miliard korun. Magistrát si nechal udělat posudek, který nabídky označil za nevýhodné, soutěž proto zrušil. Primátor Bohuslav Svoboda potom naznačil, že spory o miliardový tendr mohly stát za loňským rozpadem pražské koalice ČSSD a ODS.

Nejlevnější nabídku podalo v prvním tendru sdružení Čistá Praha. Jeho klíčovým členem byla firma Pražská odpadová. Lidové noviny tehdy poukázaly na její zázemí – v době, kdy se Čistá Praha přihlásila do soutěže, existovala firma pouze dva týdny, její základní kapitál činil dva miliony a jejími vlastníky byli zbylí členové konsorcia, Pražské služby a AVE CZ. Na podezřelé okolnosti jejího vzniku poukazovala Transparency International i tehdy opoziční TOP 09. Hrozilo podle nich, že prostřednictvím nové firmy bude někdo v pozadí dostávat peníze. Pražské služby a AVE CZ však odmítly, že by Pražská odpadová měla něco zakrývat. „Pražská odpadová byla založena proto, aby koordinovala práce na zakázce a plnila některé administrativní funkce,“ uvedla mluvčí Pražských služeb Miroslava Egererová.