Písecká radnice lidem ukázala, kolik odpadu nevytřídí

Písek – Radnice z Písku se rozhodla občanům názorně ukázat, že v kontejnerech končí spousta odpadu, který by se dal vytřídit. Jako první přišla na řadu popelnice od rodinného domu. Ukázalo se, že odpad, který do ní skutečně patří, by ji zaplnil sotva z pětiny. „My touhle akcí chceme apelovat na občany, aby ještě více třídili, protože nešetří peníze pouze městu, ale i sami sobě,“ vysvětluje místostarostka města Hana Rambousová (VPM).

Na třídění totiž vydělá i město, například za kilo plastů, které představuje dvacet lahví, se městu do odpadového systému vrátí 15 korun. Naopak čím víc se jich ale nevytřídí, tím je odpad pro město dražší. Plastový odpad je totiž nejobjemnější a na skládce pak zabírá místo odpadkům, které není možné uložit jinde. Pokud by tedy lidé více třídili, tak skládky vydrží déle. 

Obce mohou od příštího roku nově vybírat za svoz netříděného odpadu až 750 korun na osobu ročně. Výši poplatku ale určují náklady, takže tam, kde se hodně třídí, se poplatky zvyšovat nemusejí. To je třeba případ Bernartic, kde teď za svoz tříděného i netříděného odpadu vybírají 400 korun a s touto částkou vystačí.