Janovice se obávají šluknovského scénáře

Janovice nad Úhlavou – V Janovicích nad Úhlavou podepisují obyvatelé petici proti zneužívání sociálních dávek a vzniku ghett. Ve městě jsou ubytovny, kde žijí sociálně slabí lidé. Majitelé těchto zařízení podle místních právě na dávkách slušně vydělávají. Ve městě stoupla kriminalita a starosta se obává, aby se situace nevyhrotila stejně jako ve šluknovském výběžku.

Rozlehlé kasárny jsou dominantou Janovic. Poslední vojáci z nich odešli před osmi lety. Teď je z posádkové ubytovny ghetto. Budovu získal soukromý majitel a nabízí tu azyl sociálně slabším. Aktuálně je v ubytovně 130 lidí. Pobyt hradí ze státních příspěvků. Další menší zařízení je přímo v centru Janovic.

Snaha státu o integraci sociálně slabých se míjí účinkem. Koncentrují se na jednom místě a vznikají další ghetta. Státní policie zasahuje, až když se něco stane, a na zřízení městských strážníků nemá janovická radnice peníze. Od loňska dohlíží na pořádek ve městě soukromá bezpečnostní služba. Do problémových lokalit jezdí několikrát denně.

„Každý den se na nás lidi obrací, že se bojí o svůj majetek, o své zahrady, garáže,“ nechal se slyšet strážný bezpečnostní služby Petr Adamec. Protestní peticí chtějí Janovice donutit politiky, aby systém sociálních dávek změnili. Podpisy budou sbírat do 29. června. Pak je pošlou vládě, poslancům a senátorům.