Rudolf Mattoni si prohlédl, co v Kyselce zbylo z díla jeho praděda

Kyselka – Prohlédnout si ruiny kdysi výstavních lázní v Kyselce přijel pravnuk jejich zakladatele Rudolf Mattoni. Když dnešní Kyselku spatřil, byl v rozpacích a vyzval současné majitele, aby se o lázně postarali. Zejména Karlovarské minerální vody, kterým patří menší část areálu, by podle Rudolfa Mattoniho měly mít úctu k rodinnému jménu, které využívají ke svému podnikání.

Rudi Mattoni přijel na pozvání Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), která dlouhodobě bojuje za záchranu lázní Kyselka. Místo spojené s jeho pradědem Heinrichem von Mattonim spatřil po dvaceti letech a jeho stavem byl nepříjemně překvapen. Během dvou desetiletí budovy už jenom chátraly. Rudolf Mattoni proto zdůraznil, že vlastnictví s sebou nese i morální odpovědnost. „Co vytvořil člověk, dá se také opravit. Je to otázka motivace a peněz,“ řekl Rudolf Mattoni.

Kraj a ASORKD připravují odkoupení lázní, KMV plán odmítají

Jak stávající situaci Kyselky alespoň zachovat a zabránit ještě horšímu chátrání, dnes navrhl Mattoniho hostitel ASORKD: Karlovarský kraj by lázně odkoupil od stávajícího vlastníka a následně bezúplatně převedl na asociaci. „O lázně se postaráme, budovy zakonzervujeme, aby dále nechátraly,“ nastínil první krok viceprezident ADORKD Martin Kadrman. Hejtman Josef Novotný uvedl, že s nápadem na uzavření smlouvy s asociací, která by takový převod zaručila, přišel on. „Ale nejdřív jsme ji chtěli nechat prověřit právníky. Stanovisko ale zatím nemám,“ uvedl Novotný.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Karlovarské minerální vody, kterým část areálu patří, ale podobný postup odmítají. „Podepisovat smlouvu o smlouvě budoucí o převodu majetku se subjektem, který tento majetek nevlastní, je právní nonsense. Taková smlouva navíc odporuje logice předchozích vyjádření zástupců kraje, kteří několikrát veřejně deklarovali, že žádný majetek v Kyselce převzít nehodlají. KMV rovněž svůj majetek převádět na kraj neplánuje, naopak, dle avizovaného plánu pokračuje v přípravách rekonstrukce objektů ve svém vlastnictví,“ uvedla mluvčí KMV Bibiana Beňová.

Oprava po desetiletích chátrání vyjde nejméně na 50 milionů

ASORKD by chtěla provést celkovou opravu, která vyjde na 50 až 60 milionů korun. „Chceme založit veřejnou sbírku a také využít nabídek Čechů z celého světa, kteří se ozývají s tím, jak by mohli pomoci,“ uvedl předseda asociace Pavel Ries.

Rudi MattoniRudi Mattoni je emeritním profesorem Kalifornské univerzity, entomologem, vydal mnoho publikací. Nedávno se přestěhoval do Argentiny, kde pracuje na projektu zabývajícím se ochranou motýlů. V roce 1983 například objevil už zaniklý druh motýla.


Lázně na břehu Ohře v Kyselce založil Rudiho pradědeček, podnikatel Heinrich von Mattoni. „Dokázal vybudovat z nepatrných lázniček lázně, které se mohly svým věhlasem rovnat i Karlovým Varům,“ uvedl historik Stanislav Burachovič. Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta Karla Häybecka. Další cennou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886 na místě staršího panského sídla.

Jejich postupný úpadek začal po druhé světové válce. Z někdejších lázní se nejprve stala ubytovna pro uprchlíky z Řecka sužovaného občanskou válkou. Poté se budovy sice používaly k léčebným účelům, když sloužily jako dětská ozdravovna, ale údržba nebyla na vysoké úrovni. Definitivní tečku za slavnou minulostí udělala privatizace v 90. letech. Staré lázně několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly udržovány. Dnes lázeňské budovy vesměs patří společnosti C.T.S Duo, menší část staveb je majetkem Karlovarských minerálních vod.