Chalupa zrušil rozhodnutí o průzkumném území na Karvinsku

Praha/Ostrava - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území pro těžbu uhlí zplyňováním na Karvinsku. Žádost podle něj nebyla v první instanci dostatečně posouzena. Informoval o tom mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Náměstek
karvinského primátora Dalibor Závacký rozhodnutí uvítal.

Zkušební vrty chystá australská firma Wildhorse Energy CZ, která chce zjistit, zda by se v oblasti dalo těžit uhlí zplyňováním. S rozhodnutím ministerstva nesouhlasily Karviná, Dětmarovice a Petrovice u Karviné, jichž by se průzkum týkal, a podaly proti němu na konci loňského roku odvolání. Ministr jim vyhověl a vrátil žádost prvoinstančním orgánům k novému projednání.

„Dospěl jsem k závěru, že v první instanci nebyla žádost dostatečně posouzena v souladu se všemi podmínkami geologického zákona. Zejména nebylo dostatečně posouzeno, zda v daném případě neexistuje další veřejný zájem, který převyšuje zájem státu na navrhovaném průzkumu a následném případném využití ložiska,“ uvedl Chalupa.


„Jednoznačně rozhodnutí ministra vítáme a doufáme, že krajské pracoviště MŽP už nerozhodne jinak,“ uvedl karvinský náměstek Závacký. „Od počátku jsme byli zásadně proti průzkumným vrtům, protože by zasáhly hustě obydlená území, kde nehodláme povolit těžbu uhlí žádnými způsoby. U nás by se to týkalo části Hranice, kde žije třetina obyvatel města,“ řekl.

Tato metoda těžby uhlí s sebou podle něj nese mnohem větší devastaci území než obvyklá hlubinná těžba a nepřináší žádný pozitivní efekt - nepřispěje k zaměstnanosti, krajina vypadá jako ropné pole a poklesy půdy jsou po vytěžení prakticky okamžité a obrovské. „Nic takového nechceme dovolit ani v počátcích,“ uvedl.

Stanovení průzkumného území mělo platit na sedm let. V první etapě by se analyzovaly informace z už provedených průzkumů. Pokud by nebyly dostatečné, udělal by se jeden nebo několik průzkumných vrtů. Po ukončení průzkumu by musely být případné vrty zlikvidovány a všechny využívané pozemky uvedeny do původního stavu.