Bývalý ředitel banky chce odškodnění za roky strávené ve vězení

Brno – V roce 2004 přišel Vladimír Konečný o práci ředitele pobočky Komerční banky v Boskovicích a v roce 2008 putoval za mříže. Tehdy byl odsouzen ke čtyřletému trestu za to, že neoprávněně podepsal směnky za skoro 1,3 miliardy korun. Konečný ale od počátku trvá na svojí nevině. Teď mu svitla naděje – Ústavní soud předchozí rozsudky zrušil kvůli pochybení soudů. Případ se tak vrací ke Krajskému soudu v Brně. Vladimír Konečný chce za dva roky strávené ve vězení žádat odškodné.

Podle obžaloby Konečný neoprávněně podepsal 11 směnek v celkové hodnotě téměř 1,3 miliardy, které jeho údajní komplicové chtěli prodat zahraničním investorům. K vyplacení peněz bankou ale nakonec nedošlo, protože investoři si ručení ověřili a na celý případ tak upozornili.

Vladimír Konečný u soudu od počátku bránil svoji nevinu s tím, že nikdy žádné směnky nepodepsal a se dvěma muži neměl nic společného. Policie jím podepsané směnky nikdy nenašla, jediným předloženým důkazem byla kopie jedné z nich. Vedle nedostatku důkazů muž napadl také věrohodnost svědků, soudy to ale nijak neprověřily. Teď uspěl se svou stížností u Ústavního soudu. "Stěžovatel byl odsouzen na základě nepřímých důkazů, a dokonce na základě výpovědí svědků, ve kterých byly značné rozpory," vysvětlila nález Ústavního soudu mluvčí Jana Pelcová.

„To je poprvé, co soud vzal moje připomínky v úvahu. Je to obrovské zadostiučinění, adrenalin, velká úleva,“ prohlásil Konečný. Nález Ústavního soudu znamená, že se celý případ vrací k novému projednání ke Krajskému soudu v Brně. „Soud se bude muset vypořádat s rozpory, na které upozornil Ústavní soud. Zda bude ředitel osvobozen, nelze předjímat. Rozhodnutí bude záviset na provedeném dokazování v novém procesu,“ odpověděla na dotaz ČT právnička Magdalena Vašinková z Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský.

Video Reportáž Elišky Bučinové
video

Reportáž Elišky Bučinové

Vladimír Konečný stále věří v dobrý konec - teď chce vysoudit odškodné v řádu milionů korun. Dva roky strávené ve vězení už mu totiž nic nevrátí. „Nic těžšího jsem v životě nezažil. Je to strašně těžké, nedá se to popsat tomu, kdo to nezkusil. Za pobyt ve vězení snad ani neexistuje finanční částka, která by ho dokázala vykompenzovat. To ponížení, které jsem zažil…,“ zavzpomínal.

Nejhůř se podle něj celý případ podepsal na jeho rodině. „Přišel jsem o společenské postavení, což je asi to nejhorší, co může existovat. Sehnat práci v okolí, kde mě většina klientů a zaměstnavatelů znala, bylo opravdu nemožné. Ale našlo se několik jedinců, kteří mi byli schopni pomoci,“ popsal. S doktorátem z ekonomie a dlouholetými zkušenostmi z bankovnictví se místo do svého oboru vrátil k původní profesi v zemědělství.