Spor kolem balvanů v Hřensku musí řešit kraj

Hřensko – Počet turistů, kteří míří do Hřenska, stále klesá. Přístup do obce z německé strany stále blokují pískovcové balvany, které se tam zřítily na hlavní silnici. Spor o to, kdo je má uklidit, trvá už třetí rok.

Skály v Hřensku jsou pro turisty odedávna hlavním lákadlem, stejné pískovcové bloky teď ale výletníky od návštěvy Hřenska odrazují. „Slýcháme to i od německých turistů že se bojí a že je uzavírka,“ prohlásila podnikatelka Kateřina Horáková. Spor o to, kdo má uklízet spadlé balvany, se vleče už léta.

Majitelé silnice vždy trvali na tom, že to je Národní park, na jehož pozemcích skály leží. Jeho zástupci ale tvrdí opak. „Je to o tom, že se nemůžou domluvit,“ myslí si další podnikatelka Alena Pačáková.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Soud dal nakonec za pravdu parku. Než tak rozhodl, oba rivalové se dohodli, že se na zpevnění nebezpečné skály složí. „Do konce listopadu. Ten slib tady je,“ potvrdila Jaroslava Antonová z Obecního úřadu Hřensko.

Obě strany se ale dále hádají o to, kdo uklidí pískovec, který spadl na silnici před soudním verdiktem. „Tam je spor o to, čí ten kámen na té komunikaci je,“ vysvětlil ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda a mluvčí společnosti Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová ujistila: „My čekáme na jeho ukončení a konečný verdikt.“

Tahanici kolem spadlých kamenů teď bude muset rozřešit ústecký krajský úřad. Podle lidí z Hřenska je už ale na záchranu letošní sezony stejně pozdě. Jak tvrdí majitelé restaurací, kiosků a krámků, vyhledávaným zimním střediskem Hřensko určitě není.