Záchranka ve Skutči se dočká vlastního stanoviště

Skuteč (Pardubicko) - Spor o stanoviště záchranné služby ve Skutči skončil. Skuteč i okolní obce o něj marně usilovaly několik let. Kraj ale neměl na výstavbu peníze. Nakonec si obce vlastní záchranku u krajských radních prosadily. Hejtmanství na stavbu dokonce přidá miliony korun.

Dlouhá léta záchranáři vyjížděli do Skutče a okolí z Poličky, nebo Hlinska. Hlavně v zimě nestíhali zákonem stanovené dojezdové časy. „Průměrné dojezdové lhůty byly 18 minut, takže se tady celé roky nedodržoval zákon,“ řekl Pavel Novotný, starosta Skutče.

Ovšem na nové stanoviště a další posádku záchranné služby nebyly peníze, lidé v regionu si marně stěžovali několik let. Nyní má Skuteč projekt i stavební povolení a okolní obce obětovaly peníze ze svých rozpočtů. „Vysoutěžené je to zhruba za 4 miliony 700 tisíc,“ dodal starosta Skutče.

Kraj ustoupil tlaku obcí a nové stanoviště bude dokonce spolufinancovat. „Na výstavbu výjezdového stanoviště vyčleníme částku 3 miliony 250 tisíc,“ uvedl Martin Netolický, radní pro zdravotnictví Pardubického kraje.

Úlevu cítí i samotní záchranáři, v kopcovitém regionu jezdili často na hranici svých možností. „Tato oblast je obtížně dostupná, jsou tam úzké silnice atd.,“ uvedl Pavel Svoboda, ředitel záchranné služby Pardubického kraje. Posádka záchranné služby začne sloužit ve Skutči od 1. 1. 2013.