V Ostravě o prázdninách pojede méně tramvají, nejen kvůli výlukám

Ostrava – Na prázdniny připravil ostravský dopravní podnik výluky, současně také kvůli očekávanému nižšímu zájmu o veřejnou dopravu omezí provoz na většině linek. O prázdninách dokonce vůbec nepojedou tři tramvajové, tři autobusové a jedna trolejbusová linka. Autobusy číslo 61 přitom přestanou jezdit nadobro, po prázdninách už se nevrátí.

Nejvýznamnější výluky, které ostravskou MHD o prázdninách zasáhnou, budou kromě pokračující rekonstrukce Svinovských mostů práce u Nové Karoliny a výměna kolejí na Ruské ulici. Kvůli stavbě nové zastávky je už nyní omezena automobilová doprava v ulici 28. října mezi Frýdlantskými mosty a Nádražní ulicí. Od 27. července až do 17. srpna se ale omezení dotknou i tramvají. Cestující tak z náměstí Republiky do centra města budou kyvadlově přepravovat náhradní autobusy. Na Svinovských mostech potom začne v polovině prázdnin druhá fáze rekonstrukce, provoz se tak přesune na čerstvě zrekonstruovaný jižní most a uzavře severní.

V červenci a srpnu nebudou v Ostravě jezdit tramvaje číslo 6, 10 a 13, autobusy 20 a 95 a trolejbus 109, autobusová linka 61 k červenci zcela zanikne. Na dalších linkách bude o prázdninách řidší provoz, méně spojů pojede zejména ve špičkách. Podle Jiřího Kurtase z  dopravního podniku bude počet tramvají, které během dne vyjedou, asi o 18 procent nižší oproti celoročnímu stavu, trolejbusů ubude 15 procent a autobusů 9 procet. Dopravce zdůvodnil prázdninové omezení výrazným úbytkem cestujících. „V létě v dopravních prostředcích ubývá 10 až 15 procent cestujících. Záleží také na počasí. Když v létě prší, nikdo nikam nechodí, když je pěkně, vypraví se ven maminky s kočárky a trolejbusy do zoo jsou hned plné,“ řekl Kurtas.

Přesto i prázdninový provoz přinese drobné zlepšení. Dopravní podnik prodluží autobusovou linku 39 z Poruby přes Fifejdy, Vítkovice a Hrabovou až do centra Paskova. „Autobusy tam budou jezdit hlavně ve špičce, a to přibližně dvakrát za hodinu. Nikdy v minulosti ostravská městská doprava přímo do Paskova nejezdila,“ upřesnil jednatel společnosti KODIS, která veřejnou dopravu objednává, Jan Dvořák.