Kraj může zaplatit část mladoboleslavského obchvatu, město ušetří

Mladá Boleslav – Středočeský kraj přispěje Mladé Boleslavi na stavbu severovýchodní tangenty, jedné z klíčových součástí městského okruhu. Město tak může ušetřit asi 20 milionů korun, které mělo vydat za dodatečnou infrastrukturu u silnice – chodníky, osvětlení a cyklostezku. S krajskou nabídkou souhlasí městské zastupitelstvo, krajští zastupitelé by o nové smlouvě s městem měli rozhodnout koncem příštího týdne. Hejtmanský náměstek Robin Povšík (ČSSD) očekává hladké schválení dohody.

Mladoboleslavská radnice se s krajským úřadem dlouho přetahovala o podmínky, za kterých kraj převezme původní městskou část investice do severovýchodní tangenty. Podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) mělo město problém se složením komise vybírající zhotovitele stavby i s termíny. „Proto jsem podal protinávrh,“ uvedl primátor s tím, že následně kraj zaslal novou smlouvu, podle které uhradí podíl města. „Abychom předešli zdržení u krajských zastupitelů, schválili jsme včera na zastupitelstvu obě verze - můj protinávrh i nový dokument od kraje,“ dodal primátor.

Podle krajského náměstka Povšíka však už tak nastalo významné zdržení. „Všechno se to protahuje jen kvůli pochybnému politickému zisku pana Nwelatiho,“ prohlásil. Severovýchodní tangenta je podle něj důležitá nejenom pro mladoboleslavské obyvatele, ale zejména pro obsluhu areálu automobilky Škoda.

Jestliže kraj dohodu schválí, mohla by stavba podle primátora Nwelatiho začít už v srpnu, potrvá rok a čtvrt. Celkové náklady se odhadují na čtvrt miliardy korun, stavba má trvat rok a čtvrt. Investorem stavby je Středočeský kraj, město zajistilo stavební povolení a potřebnou dokumentaci. Náklady na 1,5 kilometru dlouhou komunikaci uhradí Státní fond dopravní infrastruktury, z městského rozpočtu měly jít peníze na všechny stavby kromě komunikace samotné. Severovýchodní tangenta má být dvouproudá, povede od Jičínské ulice ke třídě Václava Klementa. Vyvede dopravu z křižovatky u Bondy centra na východní okraj města k nákupnímu centru, výpadovce na Jičín a nájezdu na silnici R10.