Kvůli poruše kabelu řídili vlaky kolem Plzně výpravčí

Plzeň - Porucha na optickém řídicím kabelu zkomplikovala dnes na několik hodin dopravu na železniční trati z Plzně do Chebu. Poškozením kabelu vypadlo celé automatické dálkové řízení dopravy na trati. Aby se mohly vlaky zase rozjet, museli se na stanice a dopravny dočasně vrátit výpravčí a dopravu řídit postaru. Provoz tak řídili na části trati, na části jezdila náhradní autobusová doprava. Závada byla vpodvečer odstraněna.

Podle mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové se porucha dotkla několika desítek spojů, včetně rychlíků. Některé nabraly dlouhá zpoždění až v desítkách minut.

Porucha se stala v 10:36 v kabelové šachtě v Plzni na Jižním Předměstí. „Vinou poruchy na napájecím kabelu se přepálil optický kabel, jímž je trať ovládána. Musel být zastaven provoz, protože nešlo nad tratí dohlížet z dálkového pracoviště řízení provozu,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Ve 13:00 se podařilo nouzově bezpečně obnovit provoz, když se dočasně vrátila necelá desítka výpravčích. Trať je totiž jinak řízena automaticky z centrálního pracoviště z Plzně. Dnes se kvůli poruše provoz řídil jako za starých časů - výpravčí si předávali vlaky ze stanice do stanice.

Kvůli výpadku kabelu nefungovala ani návěstidla nebo železniční přejezdy. Vlaky proto musely před přejezdy houkat a projíždět maximálně desetikilometrovou rychlostí. „To je Achillova pata dálkového řízení všude na světě. Je to v podstatě bezchybný a spolehlivý systém, automatizovaný pomocí počítačů, vylučuje to chybu lidského faktoru. Pokud dojde k nějaké takové závadě, jsou nastavené různé postupy a předpisy,“ uvedl Halla.