Kauza Key Investment má první oběti. V Praze 10 odstoupili dva radní

Praha - Kvůli kauze spojené s investiční firmou Key Investment v Praze 10 na vlastní žádost rezignovali radní Vladislav Lipovský (ODS) a Antonín Weinert (ČSSD). Společnost, která má podle informací médií mimo jiné dlužit peníze i ministerstvu financí, nevýhodně nakládala s úsporami městské části a připravila ji tak o několik desítek milionů korun. K tomuto investorovi si v minulosti peníze uložily také radnice Prahy 6 a Prahy 13. 

V radě Lipovského a Weinerta nahradí zastupitelka Ivana Cabochová (Strana zelených), která bude mít na starosti územní rozvoj a cyklostezky a Petr Vozobule (Desítka pro domácí), v jehož gesci budou sportovní aktivity.

Radní se vzdali svých funkcí na dnešním jednání zastupitelů Prahy 10, kteří jejich rezignace jednomyslně přijali. „I přestože jsem se v celém případu nedopustil z profesního, právního i lidského hlediska žádného pochybení, navzdory českým zvyklostem jsem se rozhodl nepokračovat ve funkci člena rady v tomto volebním období,“ uvedl Lipovský, který v minulém volebním období, kdy radnice kontrakt s Key Investments uzavřela, působil ve funkci starosty.

Antonín Weinert (vlevo) a Vladislav Lipovský
Zdroj: ČSSD/ODS
Autor: ČT24

Obdobná slova zvolil i jeho kolega Antonín Weinert, který dodal, že v době uzavření smlouvy, nic nenasvědčovalo tomu, že by radnici měla vzniknout nějaká škoda. Podle mluvčího Prahy 10 Jana Charváta vycházel krok obou radních z jejich osobního rozhodnutí. „Vedení města jejich rozhodnutí vítá, nijak jsme ale jejich rezignaci neiniciovali,“ upřesnil.

Podle nedávno zveřejněných informací serveru Česká pozice má společnost pohledávky i u ministerstva financí. Částku ve výši 823 milionů korun má MF přihlášenou v konkurzním řízení vůči zkrachovalé Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovně. Konkurzní správce totiž před několika lety svěřil zhruba 250 milionů korun právě Key Investments.


Investiční společnost Key Investments spravovala městské části portfolio s cennými papíry v celkové hodnotě 219 milionů korun. Kromě Prahy 10 pověřila Key Investments obchodováním s cennými papíry také Praha 6 a Praha 13. Dohromady firmě všechny tři radnice svěřily asi 600 milionů korun. V loňském roce ale firma přišla o licenci obchodníka s cennými papíry a změnila předmět podnikání. Radnice proto žádaly své investice zpět.

Praha 13 podle svého mluvčího Samuela Truschka získala od investora veškeré svěřené peníze včetně výnosu zpět v červenci 2011, Praha 10 zatím dostala jen zhruba 200 tisíc korun. Obligace, které z portfolia zbyly, v současné době pro Prahu 10 spravuje ČSOB. Podle znaleckých posudků, které si radnice nechala vypracovat, firma ale tržní hodnotu portfolia nadhodnocovala. „Podle Key Investments hodnota cenných papírů dosahovala až 217 milionů korun. Nyní vypracované posudky přitom hodnotu tehdejšího portfolia oceňují reálně o 100 až 150 milionů korun méně,“ konstatoval mluvčí Chravát.

Key Investments veškerá pochybení při řízení portfolia v letech 2009 až 2010 odmítá. „Radnice s námi podepsala smlouvu s určitými obchodními podmínkami. Souhlasila tím se zvolenou metodikou zhodnocování portfolia. My jsme podle této metodiky postupovali. Jakákoliv zmínka o záměrném nadhodnocování je směšná,“ prohlásil v minulosti ředitel společnosti Daniel Brzkovský.