O opravě Císařských lázní se rozhodne na podzim

Karlovy Vary - Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech je ohrožena. Krajský úřad zatím nezískal dotace, na které spoléhal. Na záchranu památky by potřeboval 800 milionů korun. Podle opozice navíc krajští politici zkomplikovali práci svým nástupcům tím, že už vybrali společnost, která má lázně opravit. Vedení hejtmanství se ale brání, že nemohlo postupovat jinak.

Oprava Císařských lázní v Karlových Varech se zřejmě odkládá na neurčito. Karlovarský kraj neuspěl s žádostí o dotaci z Integrovaného programu ministerstva kultury. Ta byla podmínkou i pro žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad. Pokud ministerstvo nedostane ještě nějaké peníze v rámci přerozdělování dotací, oprava za 800 milionů korun se zatím dělat nebude.

Na záchranu jedné z nejhodnotnějších památek ve městě by kraj přidal uspořených 400 milionů. 150 milionů měl dostat z regionálního operačního programu. Hlavní dotaci - čtvrt miliardy - chtěli zástupci kraje získat jako dotaci od státu. 

„Byl převis žádostí oproti alokovaným penězům. Tak jsme skončili na prvním místě nepřidělených finančních prostředků,“ uvedla radní pro kulturu Eva Valjentová. V budově mají vzniknout muzea, multifunkční sál a zázemí symfoniků. Pokud kraj lázně neopraví do roku 2014, podle smlouvy je bude muset vrátit městu. Opozice mluví o ostudě. Císařské lázně podle ní začínají připomínat horký brambor. 

Podle opozice navíc kraj neměl spěchat s výběrem firmy, která má obří zakázku získat. „Bylo by to korektnější. Nezavazovalo by to budoucí krajské zastupitelstvo, které vznikne po volbách. I ty ceny by se mohly pohybovat trošku jinak,“ uvedl opoziční zastupitel Jan Horník.

Radní se brání, že museli mít vysoutěženou firmu, jinak by kraj nemohl o dotace usilovat. Zástupci kraje i města ještě věří, že se podaří chybějící stamilióny na záchranu Císařských lázní získat a předpokládají, že to, jestli stát v dalším kole nenajde peníze na opravu lázní, bude jasné na podzim.